İngiltere, dijital pound hakkında istişare raporunu yayımlayacak

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Investing.com – Birleşik Krallık Hazinesi ve İngiltere Merkez Bankası, dijital para ünitesi ile ilgili uzun vadeli planlarını içeren bir rapor sunacak.

Bugün yayımlanması beklenen istişare raporu, merkez bankası dijital para ünitesinin yol haritasının nasıl olacağı ve bir dijital varlığa gerek olup olmadığı hususlarını içeriyor.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, bu sistemle nakit kullanmasının ortadan kaldırılmasının hedeflenmediği lakin çağdaş bir sistem olarak dijital ödemeleri, geliştirilme niyetinde olduklarını söylemiş oldu. Birinci kademede merkez bankası ve hazinenin fintek şirketlerinin önümüzdeki periyotlarda ihraç edeceği sabit kripto paraların izleneceği ve akabinde bu varlıklara alternatif olarak devlet takviyeli bir varlığı çıkarılabileceği düşünülüyor.

İngiltere Merkez Bankası Lideri Andrew Bailey, dijital pound’un yeni bir ödeme usulü olarak işletmelere yardımcı olacağını, paraya olan inancı devam ettirerek finansal istikrarı daha âlâ koruyacağını savundu. Bunun yanında Bailey, teknik çalışmaların dikkatli biçimde yürütülmesi gerekliliği üzerinde de durdu.

2021 yılında şu an ülkenin Başbakanı olan Rishi Sunak, merkez bankası ve hazineye dijital pound çalışmalarını denetlemeleri için talimat vermişti. İki otorite, projenin devam edilmesine karar verse bile çalışmaların devam etmesinden dolayı mümkün bir dijital pound sisteminin 2025 yılına kadar tedavüle çıkması beklenmiyor.

Bugün ise şimdiye kadar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilecek. Mevcut çalışmalarla temaslı olarak geçtiğimiz günlerde Birleşik Krallık hazinesi, dijital pound projesini yönetmek için bir takım başkanı arandığı konusunda ilan vermişti.

Tüm bu gelişmeler çerçevesinde Birleşik Krallık Hükümetinin yeni bir ödeme sistemi inşa etmek ve finansal istikrarı korumak ismine dijital pound geliştirme yolunda bir adım attığından bahsedilebilir. Merkez bankası ve hazine yetkilileri, bu projeyle ilgili temkinli ve tez etmeyen bir hal sergilese de bu projeyi yönetecek yaklaşık 20 kişilik bir grup kurulması ve bir ekip başkanı aranması, ülkenin dijital pound konusunda kararlı olduğunun bir göstergesi olarak görülüyor.

Biroldukca ülke CBDC alanında çalışmalarını sürdürüyor. Ülkeler bilhassa ödeme sistemlerini Blockchain teknoloji üzerine inşa etme ismine kıymetli çalışmalar yürütüyor. İngiltere ile bir arada ABD de mevcut çalışmalar pek yavaş ilerlerken Çin, bu hususta öbür ülkelerin bir adım önünde bulunuyor. O denli ki Asya ülkesinde dijital yuan’ın birfazlaca kentte kullanıma yönelik pilot çalışmalara başlanmış durumda.

Yazar: Günay Caymaz

Okumaya devam et...
 
Üst