Indian Inc’in Kar Marjı Üçüncü Çeyrekte Yüksek Enflasyon Nedeniyle Daraldı: Rapor

Beykozlu

New member
Ajans, şirketlerin gelirlerinin yüzde 17,2 arttığını söyledi. (temsili)


Bombay:

Yerel bir derecelendirme kuruluşunun bugün yaptığı açıklamaya göre, India Inc’in faaliyet kar marjı Aralık çeyreğinde yüzde 2,37 gibi keskin bir düşüşle yıllık bazda yüzde 16,3’e geriledi.

Sıralı olarak bakıldığında, Aralık çeyreği için faaliyet kar marjının bir önceki Eylül çeyreğine göre yüzde 1,80 arttığını belirten Icra Ratings, bunu girdi maliyetlerindeki gevşemeye ve birçok şirketin fiyat artışlarına bağladı.

Ajans, ileriye dönük olarak, fiyat artışları ve ardışık girdi maliyetlerindeki düşüşlerin yakın vadede marjları artırabileceğini, ancak jeopolitik gerilimlerin, durgunluk endişelerinin ve forex oynaklığının risk oluşturmaya devam ettiğini söyledi.

Finans sektörü dışındaki şirketlerin gelirlerinin beklentiler doğrultusunda yüzde 17,2 arttığını belirten ajans, oteller, petrol ve gaz, otomobil, havayolları ve enerji sektörlerinin başı çektiğini sözlerine ekledi.

Bununla birlikte, tüketici duyguları üzerinde ağırlık yapan enflasyonist ters rüzgarlar nedeniyle gelir artışı, sıralı bir perspektiften yüzde 1,4 oranında sessiz kaldı.

Sektör başkanı Sruthi Thomas, “India Inc’in kazançlarını iyileştirme yeteneği, enerji maliyeti enflasyonu, gelişmiş pazarlarda gelişen durgunluk eğilimleri ve döviz dalgalanmalarının hem ithalat hem de ihracata yönelik sektörler üzerindeki etkisi gibi ters rüzgarlara bağlı olacak” dedi. söz konusu.

BT, hızlı tüketim malları ve ilaç gibi nispeten düşük borç seviyelerine sahip sektörler için ayarlanan kurum örneğinin faiz karşılama oranı, ardışık bazda 5.1 kattan 4.3 katına ılımlı bir şekilde 23. çeyrekte 4.3 katına tanık oldu. Bunun başlıca nedeninin, tarihsel eğilim ve yüksek faiz oranlarıyla karşılaştırıldığında belirli sektörlerdeki düşük kazançlar olduğu belirtildi.

Thomas’a göre, emtia fiyatlarındaki yumuşama eğilimleri, şirketler tarafından alınan genel fiyat artışları ve enerji maliyetindeki düşüş göz önüne alındığında, kredi ölçümlerinin ileriye dönük daha fazla ardışık iyileşme göstermesi muhtemeldir.


()


Günün Öne Çıkan VideosuRBI, 12 Şehirde Kod Tabanlı Madeni Para Otomatı Başlatmayı Önerdi
 
Üst