Hindistan’ın Rus Petrolü İthalatı Mayıs’ta Yeni Yüksek Seviyelere Ulaştı. Artık Hesaplar…

Beykozlu

New member
Rusya, Hindistan’ın Mayıs ayında ithal ettiği tüm ham petrolün yaklaşık yüzde 42’sini oluşturuyor.


Yeni Delhi:

Sektör verilerine göre Hindistan’ın ucuz Rus petrolü ithalatı Mayıs ayında bir rekor daha kırdı ve şu anda Suudi Arabistan, Irak, BAE ve ABD’den satın alınan toplam petrolden daha fazla.

Enerji kargo takipçisi Vortexa’nın verilerine göre Hindistan, Mayıs ayında Rusya’dan günde 1,96 milyon varil petrol aldı.

Rusya, Hindistan’ın Mayıs ayında ithal ettiği tüm ham petrolün yaklaşık yüzde 42’sini oluşturuyor. Bu, son yıllarda tek bir ülke için en yüksek pay.

Rus payındaki artış, Orta Doğu’daki geleneksel tedarikçilerin pahasına gerçekleşti. Nakliye analitiği şirketinin rakamlarına göre, Suudi Arabistan’dan yapılan sevkiyatlar 560.000 tona geriledi – Şubat 2021’den bu yana en düşük seviye.

Petrol üreticileri karteli OPEC’in Hindistan’ın petrol ithalatındaki payı Mayıs ayında tüm zamanların en düşük seviyesi olan yüzde 39’a geriledi.

Başta Orta Doğu ve Afrika olmak üzere Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), bir zamanlar Hindistan’dan ithal edilen tüm ham petrolün yüzde 90’ını oluşturuyordu, ancak bu, Rus petrolünün kullanılabilir hale gelmesinden bu yana düşüyor. geçen yıl Şubat ayında Moskova’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından indirimli olarak.

Rusya, Hindistan’dan ithal edilen tüm petrolün yüzde 42’sini oluşturarak üst üste sekizinci ayda en büyük ham petrol tedarikçisi olmaya devam etti.

Ham petrol rafinerilerde benzin ve motorine dönüştürülür.

Rusya’dan yapılan ithalat artık, Hindistan’ın son on yılda en büyük tedarikçileri olan Irak ve Suudi Arabistan ile BAE ve ABD’den yapılan toplam alımlardan daha fazla.

Irak, Mayıs ayında günde 0,83 milyon varil (bpd) petrol tedarik ederken, BAE günde 203.000 varil sevk etti. Veriler, ABD’den 138.000 bpd kadar kaynak sağlandığını gösterdi.

Şubat 2022’de Rusya-Ukrayna ihtilafının başlamasından önce Hindistan’ın ithalat sepetinde yüzde 1’in altında olan pazar payından, Rusya’nın Hindistan’ın ithalatındaki payı Mayıs ayında yüzde 42 pay alarak günde 1,96 milyon varile yükseldi.

OPEC, Hindistan’ın Mayıs ayında ithal ettiği günlük 4,7 milyon varil petrolün 1,8 milyon varilini tedarik etti. Vortexa’ya göre bu, Nisan ayında ithal edilen günlük 2,1 milyon varilden düştü.

Geçmişte Hintli rafineriler, yüksek navlun maliyetleri nedeniyle nadiren Rus petrolü satın aldılar, ancak şimdi, Moskova’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle bazı Batılı ülkelerin bunu reddetmesi nedeniyle, diğer kalitelere göre indirimli olarak bol miktarda Rus petrolünü kapıyorlar.

Mayıs ayında Rusya’dan yapılan alımlar, 2017-18’den beri Hindistan’ın en büyük petrol tedarikçisi olan Irak’tan alınan günlük 0,83 milyon varil petrolün iki katından fazlaydı. Suudi Arabistan 3. sıraya geriledi.

“Hindistan’ın Rus ham petrol ithalatı, Mayıs ayında günde yaklaşık 2 milyon varile ulaşarak yeni zirveleri test etmeye devam ediyor. Rafineriler, Rus ham petrolünü test ettiler ve işleme konusunda güven kazandılar ve Rus ham petrolüne yönelik doymak bilmez iştahları muhtemelen ellerinde ne kadar yer varsa o kadar artacak.” Vortexa’nın Asya-Pasifik analiz başkanı Serena Huang, “spot ham petrol alımlarını geri çekin” dedi.

Nisan ayında Hindistan kıyılarına inen Rus ham petrolünün ortalama maliyeti, navlun maliyetleri dahil, varil başına 68,21 ABD doları oldu – Ukrayna’dan bu yana en düşük seviye. Nisan ayında Hindistan’a gönderilen Suudi Arabistan ham petrolünün ortalama varil maliyeti 86,96 ABD Doları, Irak petrolünün varili ise 77,77 ABD Doları olarak gerçekleşti.

Mayıs ithalat fiyatı henüz açıklanmadı.

Rusya, Avrupa Birliği’nin Aralık ayında ithalatı yasaklamasının ardından enerji ihracatındaki açığı kapatmak için Hindistan’a rekor miktarda ham petrol satıyor.

Aralık ayında AB, Rusya’nın deniz yoluyla taşınan petrolünü yasakladı ve varil başına 60 ABD Doları’lık bir tavan fiyat koydu.

Sanayi yetkilileri, Hintli rafinerilerin BAE dirhemini 60 ABD Dolarından daha düşük bir fiyata ithal edilen petrolü ödemek için kullandığını söyledi.

Vortexa’ya göre Hindistan, Mart 2022’de Rusya’dan günde sadece 68.600 varil petrol ithal etti. PTI ANZ DSİ DRR
 
Üst