Hindistan’ın Artan Rus Petrol İthalatı Rupi Ticaretini Boş Kılıyor: Rapor

Beykozlu

New member
Rusya, Irak ve Suudi Arabistan’ı geride bırakarak Hindistan’ın en büyük ham petrol tedarikçisi konumunda.


Hindistan’ın indirimli Rusya petrolüne olan sevgisi, Moskova ile olan ticaret açığını genişletiyor ve zayiat, çok lanse edilen rupi ticaret planı.

Konuyu bilen kişiler, görüşmeler özel olduğu için isimlerinin açıklanmamasını isteyerek, ihracatları ve ithalatları arasındaki uçurumun arttığını ve bunun yerel para birimiyle ödeme mekanizmasını anlamsız hale getirdiğini söyledi. Rus bankaları fazla rupinin birikmesini istemedikleri için herhangi bir ödeme başlatılmadı, dediler.

Ticaret bakanlığı verilerine göre, Yeni Delhi’nin Kasım ayına kadar olan sekiz ayda Rusya’dan yaptığı ithalat, ülkeye yaptığı sevkiyatın neredeyse 16 katıydı. Rusya’nın ABD önderliğindeki yaptırımlara davet eden Ukrayna ile savaşı, Hindistan’ın yüksek emtia fiyatlarının ortasında yükselen ithalat faturasını kontrol altına almak için Moskova’dan ucuz petrol alımlarını artırmasıyla rupi ticareti fikrini filizlendirdi. Mekanizma, Mauritius ve Sri Lanka gibi diğer ülkelerle benzer düzenlemeler yapmak için bir şablon olarak çalıştı.

Rusya ile rupi ticaretindeki yavaş ilerleme, son 12 ayda gelişmekte olan Asya para birimleri arasında dolar karşısında en çok değer kaybeden yerel para birimi üzerindeki baskıyı artırabilir. Hindistan, mal ve hizmet ticaretinin en geniş ölçüsü olan cari açığın Temmuz-Eylül aylarında rekor seviyeye çıkmasının ardından dolar talebini azaltmak ve ekonomisini küresel şoklara karşı daha az savunmasız hale getirmek için rupinin uluslararasılaşması üzerine bahis oynuyor.

İki ülkeden yetkililer, tüccarlar başka çözüm yolları düşünürken rupi ticaret mekanizmasının yeniden rayına oturtulabilmesi için elektronik gibi alanlarda Rusya’ya ihracatı artırmanın yollarını tartışmak üzere geçen ay bir araya geldi.

Denizaşırı ticaretin rupi cinsinden yapılmasına izin verme planı, Temmuz ayında Hindistan Merkez Bankası tarafından açıklandı. İnsanlar, yedi ay sonra, mekanizmanın büyük ölçüde savunma teçhizatı ithalatı için yapılan ödemelerle sınırlı olduğunu söyledi.

Adını vermek istemeyen bir Bharat Petroleum Corp. ltd yöneticisi, ruble ile ödeme yapmanın da zor olduğunu, çünkü para birimi için sabit bir döviz kuru bulunmadığını söyledi ve rafinerilerin Birleşik Arap Emirlikleri dirhemi ile ödemeyi tercih edeceğini sözlerine ekledi. dolara sabitlendi. Hindistan’ın piyasa değerine göre en büyük şirketi olan Reliance Industries Ltd. ve BPCL, Batı yaptırımlarından geçerken bazı Rus ham petrol sevkiyatlarını ödemek için dirhem kullanan Hintli rafineriler arasında yer alıyor.

Hindistan’ın dışişleri ve ticaret bakanlıkları sözcüleri konu hakkında hemen yorum yapmadı.

Rusya, Irak ve Suudi Arabistan’ı geride bırakarak Hindistan’ın en büyük ham petrol tedarikçisi konumunda. Aralık ayında, Güney Asya ülkesi Rusya’dan her gün 1,2 milyon varil ham petrol satın aldı – bir önceki yıla göre 33 kat daha fazla.

Ham petrol, ikili ticaretine hakim olmaya devam ederken, ayçiçek yağı ve gübre gibi kalemlerin ithalatı da son birkaç ayda arttı. Sonuç olarak, Hindistan’ın Rusya’dan yaptığı ithalat sekiz ayda Kasım ayına kadar bir yıl öncesine göre %400’den fazla artarken, ihracat %14 düşerek hükümetin giden sevkiyatları iyileştirme çabalarında çok az başarı gösterdi.

Hindistan İhracat Örgütleri Federasyonu genel müdürü ve icra kurulu başkanı Ajay Sahai, “Bildiğimiz kadarıyla şu ana kadar Hindistan rupisi cinsinden bir işlem olmadı” dedi.


Günün Öne Çıkan VideosuFitch, Kısa Satıcı Raporunun Ardından Adani Notları Üzerinde Acil Bir Etki Olmadığını Söyledi
 
Üst