Hindistan, Kurumsal Borç Piyasasını Desteklemek İçin 4 Milyar Dolarlık Fon Kuracak

Beykozlu

New member
Backstop fonu, nispeten likit olmayan yatırım sınıfı tahvilleri satın almak için piyasaya adım atabilir. (Dosyalar)


Bir SBI Yatırım Fonu yöneticisi Reuters’e verdiği demeçte, Hindistan stres dönemlerinde kurumsal borç piyasasına likidite sağlamak, panik satışlarını durdurmak ve itfa baskılarını hafifletmek için 330 milyar rupi (4 milyar dolar) değerinde bir fon kuruyor.

Genel Müdür Yardımcısı DP Singh, fon için paranın %90’ını hükümetin sağlayacağını ve diğer varlık yöneticilerinin geri kalanına katkıda bulunacağını söyledi.

Hindistan’ın en büyük devlete ait borç veren kuruluşu olan Hindistan Devlet Bankası’nın bir birimi olan SBI Yatırım Fonu, yüksek profilli temerrütlerin ardından 2020’de Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI) tarafından ilk kez önerilen arka fon fonunu yönetmekle görevlendirildi. iç borç piyasasını salladı.

Reuters’ten gelen sorulara e-postayla yanıt veren Singh, “Geçmişte gördük ki, ne zaman bir kredi olayı olsa, itfa için fonlarda bir kaçış oluyor ve bu da likidite üzerinde baskı yaratıyor” dedi.

“Bu fon, gelecekte böyle bir durumu önlemek ve böyle bir durumda itfa baskısını karşılamak için oluşturuldu.”

Stres zamanlarında, backstop fonu nispeten likit olmayan yatırım sınıfı tahvilleri satın almak için piyasaya adım atabilir.

Yatırımcıların para çekmesi ve fon evinin piyasada borç yatırımlarını satamaması nedeniyle, Nisan 2020’de Franklin Templeton Hindistan’ın altı borç fonundan itfaları durdurma hamlesi, şirket tahvilleri için son çare olarak bir alıcı ve satıcıya duyulan ihtiyacı vurguladı.

Alternatif bir yatırım fonu (AIF) olan Infinity Alternatives’in ortağı Anubhav Shrivastava, “Bu backstop tesis fonu, tahvillerin yatırım sınıfında olması ve hala likit olmaması şeklindeki Hindistan piyasası özelliğinden kaynaklanıyor” dedi.

“İkincil şirket tahvilleri piyasası zayıf, bu yüzden son çare olarak alıcı ve satıcıya ihtiyacımız var, bunu backstop fonu yapacak.”

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman geçen yıl hükümetin SEBI’nin fon teklifini ayrıntı vermeden kabul ettiğini duyurdu.

Fonun üç ay içinde faaliyete geçeceğini söyleyen planlara aşina bir kişi, Reuters’e medyayla konuşmalarına izin verilmediği için adının açıklanmaması şartıyla söyledi.

Kaynak, fonun 39 trilyon rupi (471 milyar $) değerindeki Hindistan kurumsal tahvil piyasasına göre küçük olduğunu, ancak boyutunun daha sonra artırılabileceğini söyledi.


()


Günün Öne Çıkan VideosuRBI, Enflasyonu Düşürmek İçin Faiz Oranlarını Yeniden Artırdı
 
Üst