Hindistan, Dünya Bankası Reformları İçin Uzman G20 Grubunu Önerebilir: Rapor

Beykozlu

New member
Gelişme, Dünya Bankası Başkanı’nın bugün Nirmala Sitharaman ile yaptığı bir görüşme sırasında geldi.


Bangalore:

Üç kaynak Reuters’e verdiği demeçte, Hindistan’ın muhtemelen Dünya Bankası’ndaki reformları incelemek ve kurumun orta ve düşük gelirli ülkelerde iklim finansmanı için kredi verme kapasitesini artırmak için bir uzman G20 grubu kurmayı teklif edeceğini söyledi.

Teklifin, bu hafta Hindistan’ın teknoloji merkezi Bengaluru yakınlarındaki Nandi Hills yaz tatilinde, bloğun finans şeflerinin Hindistan’ın G20 başkanlığının ilk büyük etkinliği için bir araya geldiği bir G20 toplantısında masaya yatırılması bekleniyor.

Hindistan maliye bakanlığından yapılan açıklamada, gelişmenin Dünya Bankası Başkanı David Malpass’ın Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman ile Çarşamba günü borç kırılganlıklarını ele alan bir görüşme yaptığı sırada geldi.

Kaynaklardan biri, “Hindistan, Dünya Bankası’na reformlar için bir grup oluşturmak üzere bir teklif yazıyor” dedi ve medyaya konuşma yetkileri olmadığı için kimliğinin gizli kalmasını istedi.

Hindistan’ın maliye ve dışişleri bakanlıkları ile Dünya Bankası, Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

İkinci bir kaynak, “Dünya Bankası’nın demokratikleşmesi, Hindistan ve diğer ülkeler tarafından uzun vadeli bir çizgi olmuştur. En az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için farklı finansman koşulları arzu edilir” dedi.

Hindistan’ın baş ekonomi danışmanı Salı günü yaptığı açıklamada, çok taraflı kalkınma bankalarındaki reformların G20 mali şefleri toplantısında tartışılacak gündemin başında olacağını söyledi.

Bayan Sitharaman Çarşamba günü Malpass’a, iklim finansmanının Hindistan’ın G20 başkanlığı sırasında bir odak alanı olduğunu ve çok taraflı kalkınma bankalarının “özel sermayeyi teşvik etmede, araçları riskten arındırmada ve daha fazla imtiyazlı finansman sağlamada önemli bir rol oynayabileceğini” söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın da çok taraflı kalkınma bankalarının iklim değişikliği ve çatışma gibi acil küresel sorunlarla başa çıkmak için kredilerini büyük ölçüde genişletmek üzere reform yapılması konusunda fikir birliği için baskı yapması bekleniyor.

Dünya Bankası Grubu’nun 2021-2025 iklim değişikliği eylem planı, kurumun finansmanının ortalama %35’ini iklim eylemini desteklemek için dağıtma hedefi belirledi.

Grup, Eylül ayında, ülkelerin iklim değişikliğini ele almalarına yardımcı olmak için 2022 mali yılında 31,7 milyar dolarlık rekor bir finansman sağladığını, bir önceki mali yılda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 26,6 milyar dolardan %19 artış olduğunu söyledi.

()


Günün Öne Çıkan VideosuAdani Group’un Önündeki Yol
 
Üst