Goldman Sachs’ın öngörüsü! Petrol bir daha 100 dolar üzerine çıkabilir

Beykozlu

New member
Uygulanan yaptırımların Rus petrol ihracatını düşürmesinin mümkün olduğunu kıymetlendiren Goldman Sachs, sıfır-Kovid siyasetine son veren Çin’de talebin toparlanmasının beklenmesiyle meblağların mevcut 80 dolar düzeyinde 100 doların üzerine çıkacağını öngördü.

Suudi Arabistan’da düzenlenen bir konferansta konuşan analist Jeff Currie sanayide talebi karşılamak için gereken üretime yapılan yatırım eksikliğinin de daha yüksek fiyatlar için itici bir güç olacağını ve bu kapasite eksikliğinin 2024 yılına dek büyük bir sorun haline gelebileceğini vurguladı.

Alternatiflere yönelme eforları daha sonrası gerilemişti

Goldman Emtia Araştırma Lideri olan Currie, Mayıs ayına kadar petrol piyasalarının talebe kıyasla arz açığı vermesi gerektiğini ve bu durum global üreticilerin sahip olduğu kullanılmayan kapasitenin birçoklarını tüketerek fiyatlara olumlu yansıyacağını belirtti.

Petrol fiyatları, pandemi devrinde 20 doların altına düşmüştü. daha sonrasında toparlanan petrol fiyatları Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin hali hazırda global talebin altında kalan arzı bozmasının akabinde 130 dolar düzeyine yaklaşarak dalgalı birkaç yıl geçirmişti. Nakliye yakıtlarının maliyeti rafinerilerinin kapasitelerinin sonuna yaklaşmasıyla yükselmiş ve ülkelerin alternatiflere yönelme uğraşları daha sonrası gerilemişti.

“OPEC+ üretimi ne vakit artıracağı konusunda temkinli davranacak”

Suudi güç bakanı Prens Abdülaziz bin Salman da Cumartesi günü Riyad’da gerçekleştirilen konferansta, dünyayı yetersiz tedarike yol açacak rafineri kapasitesine yatırım eksikliğine dikkat çeken açıklamalar yaptı. Bin Salman OPEC+’ın üretimi ne vakit artıracağına karar verirken temkinli davranacağını bir dahaledi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) ile öteki üreticileri bir ortaya getirerek arz ve talebi dengelemek ve fiyatları üyeler için makul tutmak hedefiyle bir ortaya getiren kümenin Rusya ile bir arada fiili başkanı Suudi Arabistan. Prens Abdülaziz, OPEC+’nın arzı sınırlama eforlarının, salgın sırasında talepteki düşüş sırasında petrol piyasalarını kurtardığını hatırlattı.

“OPEC+ bu yılın sonlarında üretimi artırmaya çalışacak”

Currie, Goldman’ın OPEC+’nın üretim limitlerini gevşeteceği ve bu yılın sonlarında üretimi artırmaya çalışacağı istikametindeki görüşünü bir dahaledi. Bu ay bir OPEC+ piyasa izleme komitesi, kümenin petrol üretimini sabit tutmasını tavsiye etmişti.

Bu yıl ortasında talep arzı geçtiğinde kapasitenin bir sorun haline gelmesinin mümkün olduğunu söyleyen Currie, “Şu anda, Çin hala tam olarak toparlanamadığı için, fazla vermeye devam ediyoruz” dedi. Yedek üretim kapasitemiz tükenecek mi? Potansiyel olarak 2024 yılına kadar önemli bir sorun yaşamaya başlarsınız” değerlendirmesinde bulundu.
 
Üst