FTX, siyasetçilere yapılan bağışları geri istiyor

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Investing.com – İflas sürecinde olan FTX’in yöneticileri, borsanın eski CEO’su Sam Bankman Fried ve öteki eski yöneticilerini siyasetçilere yaptığı bağışların Şubat ayı sonuna kadar iade edilmesini talep etti.

Ocak ayında iflas mahkemesine yapılan müracaatta 2020 – 2022 yılları içinde siyasilere yapılan 93 milyon dolarlık bağışın incelendiği görüldü. birebir vakitte eski CEO Bankman-Fried, öbür suçlamaların yanı sıra bu bağışlarla ilgili seçim kampanyalarının finanse edilmesi maddelerine muhalif hareket etmek cürmünden beraat ettiğini lisana getirmişti.

FTX’in yapılan bağışları geri alma uğraşıyla birlikte bu fonları alan kimi siyasi kümelerin alınan paraları iade etmeye hazır oldukları bildiriliyor. Bu kümeler içinde Demokratik Ululsa Komite, Aralık ayında FTX’ten alınan 1 milyon dolarlık bağışı iade etmeye hazır olduklarını aktardı.

Bağış alan birtakım milletvekilleri ise bu fonları, hayır kurumlarına bağışlayarak borsa ile kontaklarını koparmak için adım attı, fakat FTX hukuk ünitesi, bu hareketin borsanın fonları geri alma talebini engellemeyeceğini lisana getirdi.

Sam Bankman-Fried’ın dağıttı paralar geri isteniyor

FTX’in en parlak devirlerinde kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, vakit zaman siyasi kümelere yaptığı yüksek ölçülü bağışlarla gündeme geldi. Fried ve şirketin eş CEO’su Ryan Salama’nin 2020 – 2022 periyodunda seçmen kampanyasını finanse etmek gayesiyle demokratlara ve Cumhuriyetçi adaylara toplamda 93 milyon doları bulan bağışların yapıldığından bahsediliyor.

Son gelişmede ise FTX tarafınca yapılan duyuruda Şubat ayının sonuna kadar yapılan bağışların iade edilmesi gerektiği açıklandı. FTX, bu talebini birinci vakit içinderda Aralık ayında kişi ve kurumların fonları istekli biçimde iade etmesini talep etmişti. Aktüel müracaatta ise bir zorunluktan bahsediliyor.

Bunun yanında fonların iade edilmemesi durumunda borsanın ilgili fiyata faiz ek edilerek yasal yollara başvurma hakkının gizli olduğu bilgisi de verildi. Yapılan bu duyuruya nazaran iflas sürecindeki FTX’in yeni yöneticilerinin, alacaklılara ödeme yapmak için fon bulma uğraşlarını artırdı. Bu gelişimin dışında FTX’in yeni CEO’su John Ray III, geçtiğimiz günlerde borsanın bir daha faaliyete alınabileceği konusunu gündeme getirdi. John Ray, kripto borsasının çöküşüne karşın, toparlanma ihtimalinin bir seçenek olarak değerlendirilebileceğini söylemiş oldu.

Okumaya devam et...
 
Üst