Federal Bakanlar Stark-Watzinger ve Paus: Bugünün çocukları her şeye dönüşebilir

Felaket

New member
Yılda bir kez Kız ve Erkek Çocukları Günü, kız ve erkek çocuklarına kadınların ve erkeklerin yeterince temsil edilmediği meslekler hakkında bilgi verir. Ülke çapında 23.000'den fazla teklif ve okul çocukları için toplam 175.000'den fazla yerle Kızlar Günü ve Erkekler Günü bu yıl rekor kırdı. Eylem günü, çocukların ve gençlerin erken kariyer yönelimi arzusunu destekler ve vasıflı işçi eksikliğini giderir.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger şöyle açıklıyor:

“Kızlar Günü, kızların klişelerin ötesindeki kariyerlere dair merakını uyandırmak için zengin fırsatlar sunuyor. Çünkü günümüzün kızları her şeye dönüşebilir. Gün, özellikle kişisel olarak ve geleceği şekillendirmek için onlara büyük fırsatlar sunan MINT kariyerlerine olan ilgilerini teşvik ediyor. Ülkemiz yeteneksiz yapamaz. Bu nedenle her yıl eylem günü, özellikle kızlar için, heyecan verici ve gelecek vaat eden kariyerler ve çalışma alanları hakkında pratik bilgiler edinmek için harika bir fırsattır.”

Federal Gençlik Bakanı Lisa Paus şöyle açıklıyor:

“Birçok ebeveyn çocuklarına şunu söylüyor: Her şey olabilirsin! Kızlar Günü ve Erkekler Günü, kız ve erkek çocukların mesleki alanlarda ilk izlenim ve pratik deneyim kazanmaları ve rol klişelerinden bağımsız olarak daha fazlasını keşfetmeleri için harika bir fırsattır. Erkek ve kız çocuklarının kariyer seçimlerini kişisel güçlü yönlerine ve ilgi alanlarına dayandırabilmelerinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. İş dünyasında ve toplumdaki klişeler gençlerin özgürce gelişmesini engelliyor. Girls' Day ve Boys' Day ise klişelerden arınmış kariyer yönelimini temsil ediyor.”

Teknoloji-Çeşitlilik-Fırsat Eşitliği Yetkinlik Merkezi'nin başkanı Barbara Schwarze şunu ekliyor:

“Eylem günlerinin etkisi çok yüksek. Herkes için bir kazan-kazan durumu sunuyorlar: Gelecekteki kariyer fırsatları için yönlendirme sağlıyorlar, önyargıları azaltıyorlar ve aynı zamanda vasıflı işçi eksikliğini gideriyorlar.”

Haberin Detayları

Almanya'da 324 ikili eğitim mesleği bulunmaktadır. Ancak kariyer seçerken kızların yarısından fazlası kendilerini bu eğitim mesleklerinden yalnızca on tanesiyle sınırlıyor; bunların hiçbiri ticari ya da teknik değil. Erkekler için de durum benzer: Genç erkeklerin yarısından fazlası sadece 20 eğitim mesleği arasından seçim yapıyor.

Kızlar Günü ve Erkekler Günü'nde gençler, kadınların ve erkeklerin daha önce yeterince temsil edilmediği meslekler hakkında fikir ediniyor. Eylem günü, şirket ve kurumlar için genç yeteneklerin uygulamalı olarak desteklenmesi ve kendi konu alanları hakkında heyecanlanmalarının sağlanması için bir fırsattır. Eylem günleri, yaygın toplumsal cinsiyet stereotiplerine karşı önemli bir ivme sağlıyor ve gençlerin kariyer ve eğitim seçeneklerini genişletmelerini sağlıyor.

Kızlar Günü kampanyası Federal Aile, Yaşlılar, Kadınlar ve Gençlik Bakanlığı (BMFSFJ) ve Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Haberler) tarafından finanse edilmektedir. BMFSFJ 2011'den bu yana Boys'Day kampanyasını da destekliyor. Eylem günleri Teknoloji – Çeşitlilik – Fırsat Eşitliği Yetkinlik Merkezi tarafından düzenleniyor. 2001 yılından bu yana Kızlar Günü kapsamında kızlar için 2,38 milyondan fazla yer açıldı. Boys'Day'e şu ana kadar 410.000'den fazla erkek çocuk katıldı.