Deve Kuşu Yumurtasından Ördek Yumurtasına Kadar Birbirinden Lezzetli Yenilebilir Yumurta Çeşitleri

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Hepimiz günlük hayatımızda tavuk yumurtası tüketiyoruz. Ama tavuk yumurtası haricinde birfazlaca hayvanın yumurtası da yenilebilmektedir. Ördek yumurtası, bıldırcın yumurtası hatta deve kuşu yumurtası üzere… İşte karşınızda yenilebilir yumurta çeşitleri, şimdiden afiyet olsun.


Bıldırcın yumurtası


Bıldırcın yumurtası, bıldırcın ismi verilen küçük kuşlardan elde edilir. Bu yumurta yalnızca 9 gram ağırlığındadır. Bu minnoş yumurta tavuk yumurtasına oranla epeyce daha fazla vitamin ve mineral içerir.


Bıldırcın yumurtası, bağışıklık sistemini güçlendirirken demir eksikliğine de düzgün geldiği bilinmektedir. Üst teneffüs yolu rahatsızlıklarında da epey tesirli. Astım, bronşit, nefes darlığı ve öksürüklere de epey düzgün gelmektedir.


Devekuşu yumurtasıDeve kuşu yumurtası ortamdaki böcek, sinek üzere haşereleri ortamdan uzaklaştırdığı için Osmanlı’da mescitlerde çoğunlukla kullanılmıştır. Deve kuşu yumurtası sıfır kolesterole sahip olması niçiniyle kalp ve damar sıhhatine hayli âlâ geldiği bilinmektedir.


Hamileler ve gelişme çağındaki çocukların deve kuşu yumurtası tüketmesi önerilir. Diş çürüklerine karşı müdafaa sağlayan deve kuşu yumurtası eklem sıhhatine da uygun gelmektedir.


Hindi yumurtasıMarketlerde görmeye alışık olmadığımız hindi yumurtası ekseriyetle tavuk yumurtasından daha büyüktür. Yaklaşık 66-100 gram ağırlığındadır.


Üretimi az olan hindi yumurtası bu niçinden dolayı kıymetlidir. Ayrıyeten kabukları da hayli kalın olduğu için çoğunlukla tüketilmez.


Kaz yumurtasıTavuk yumurtasının iki katı büyüklüğündedir. Standart bir kaz yumurtası yaklaşık 150 gram ağırlığındadır. Kaz yumurtaları, parlak renkli sarısı olan kalın beyaz bir kabuğa sahiptir.


Bağırsak yollarını temizleyen kaz yumurtası, gelişme çağındaki çocuklar tarafınca tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıyeten kansızlığı giderir ve bedene güç verir.


Ördek yumurtasıTavuk yumurtasından biraz daha büyük ve uzun olan ördek yumurtasının mavi de dahil birfazlaca rengi bulunuyor. Ortalama bir ördek yumurtası 70 gramdır. Taze ördek yumurtaları, sıklıkla balıklarla dolu havuzlarda yaşadıkları için onlara biraz ‘balık’ kokusu verir.


Ördek yumurtası, depresyona ve gerilime karşı epey tesirlidir. B12 Vitamini, A Vitamini, Selenyum üzere varlıklı bir besin deposudur. Bu yumurtalardaki yağ ve kolesterol içeriği de çok yüksektir.


Tavuk yumurtasıDünyada en epey tüketilen yumurta tipi olan tavuk yumurtası, epey yavaşça bir tada sahiptir. Orta uzunluk çiğ bir tavuk yumurtası 63 kaloridir.


A Vitamini, D Vitamini vb. üzere bir dizi besin unsuru sunar. Yumurtalar, büyüklüğüne ve kütlesine bakılırsa xs, küçük, orta, büyük ve jumbo olarak sınıflandırılır.


Diğer içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:
 
Üst