Credit Suisse Hisseleri, Bankanın Finansal Yaşam Hattını Güvence Altına Almasından Sonra %30’un Üzerinde Yükseldi

Beykozlu

New member
Credit Suisse, İsviçre merkez bankasından 53,7 milyar dolara kadar borçlanacağını açıkladı. (Dosya)


Londra:

Sorunlu bankacılık devi Credit Suisse’in büyük bir finansal cankurtaran halatı sağlamasının ardından ve Avrupa Merkez Bankası’nın önemli bir faiz oranı kararı öncesinde Avrupa borsaları Perşembe günü hafifçe toparlandı.

Frankfurt, Londra ve Paris, iki ABD’li borç verenin iflas etmesinin ardından Credit Suisse’in sağlığı ve daha geniş bankacılık sistemiyle ilgili korkular nedeniyle yaklaşık yüzde 3,5 düştükten bir gün sonra mütevazı kazançlar elde etti.

Euro, Avrupa Merkez Bankası’nın Perşembe günü açıklayacağı faiz kararı öncesinde dolar karşısında yükseldi.

Petrol fiyatları Çarşamba günü 15 ayın en düşük seviyelerine geriledikten sonra hafifçe geriledi.

Borsacı AJ Bell’in yatırım direktörü Russ Mold, “Piyasa bir an bankacılık krizinden endişe duyuyor, sonraki dakika daha rahatlıyor” dedi.

“Piyasalar için bir sonraki sınav ECB’nin faiz oranı kararı olacak… Bankacılık sistemindeki gerginlik göz önüne alındığında, agresif bir 50 baz puanlık artışa gitmesi düşünülemez görünüyor.”

Avrupa Merkez Bankası’nın çağrısı, piyasalar bankacılık krizi korkularıyla çalkalandığından bu yana büyük bir merkez bankası tarafından yapılan ilk çağrı oldu ve euro bölgesi kurumunun başka bir ağır oran artışı uygulama kararlılığını test ediyor.

Yatırımcılar, sektörün 2008 küresel mali krizinden bu yana en büyük başarısızlıkları olan Silicon Valley Bank (SVB) ve Signature’ın çöküşünün ardından ECB’nin planlarını yeniden gözden geçirmesi gerektiğini söylüyor.

SVB’nin çöküşü, geçen yıl boyunca borçlanma maliyetlerindeki keskin artışla geniş ölçüde bağlantılı olduğundan, ABD merkez bankasının oran sıkılaştırma kampanyasına devam edip etmeyeceği konusunda da çok tartışma var.

Bazı yorumcular, yetkililerin faiz oranlarını önümüzdeki hafta bir kez daha artırmasını, ancak muhtemelen daha sonra tutmasını beklerken, yıl sonundan önce indirimleri açıklayabileceğine dair artan bir inanç var.

Piyasa bozgunu, Credit Suisse’i İsviçre merkez bankasından bir finansal cankurtaran halatı kullanmaya zorladı.

Zaten birçok skandalla mücadele eden İsviçre’nin en büyük ikinci bankası Çarşamba günü hisselerinin serbest düşüşte olduğunu gördükten sonra, ülkenin merkez bankasından 53,7 milyar dolara kadar borçlanacağını açıklayarak son krizi savuşturmaya çalıştı.

Hisseleri Perşembe günü açılışta yüzde 30’dan fazla yükseldi.

OANDA ticaret grubu kıdemli analisti Craig Erlam, “Geçmiş krizlerin tekrarlanmasından ve bunun finansal sistem ve küresel ekonomi üzerindeki etkilerinden endişe duyarak piyasaları bir kez daha korku sardı” dedi.

Durum ve sistemin geri kalanının sağlığı için nihai olarak ne anlama geldiği hakkında çok az şey bilindiğinde bu doğaldır.”

()
 
Üst