Credit Suisse Asya Piyasalarını Korkuttuktan Sonra Nifty, Sensex Düşüşte Açıldı

Beykozlu

New member
S&P BSE Sensex %0,42 düşüşle 57.311,13 oldu. (Dosyalar)


Bangalore:

Hindistan borsaları, Avrupa’nın en büyük borç verenlerinden biri olan Credit Suisse’in finans sektöründe kriz endişelerini artırmasının ardından küresel çapta kırılgan yatırımcı hissiyatı üzerine Perşembe günü sakin bir başlangıç yaptı.

Nifty 50 endeksi %0,44 düşüşle 16.985,90 olurken, S&P BSE Sensex 9:35 IST itibarıyla %0,42 düşüşle 57.311,13 oldu.

13 büyük sektörel endeksten sekizi kayıp kaydetti, yüksek ağırlıklı finansallar %0,2 düştü ve bilgi teknolojisi hisseleri %0,6 düştü. Metal endeksi %2’nin üzerinde düştü ve sektörel olarak en çok kaybeden oldu.

Nifty 50 son beş seansta %4,4 düşerken, Nifty finansal endeksi %5,3 düştü.

Geniş tabanlı düşüş, Credit Suisse’in en büyük hissedarı Swiss Bank’a daha fazla fon sağlayamayacağını söylemesinin ardından, küresel finans sektöründeki bulaşma risklerine ilişkin küresel piyasalardaki zayıflığın ardından geldi.

Credit Suisse hissesi, bir gecede %30’a varan bir düşüşle rekor bir düşüş yaşadı. Ancak günün sonunda İsviçre merkez bankası şirketi finanse etme taahhüdünde bulundu.

Duyarlılıktaki zayıflık Asya piyasalarını etkisi altına aldı. MSCI’nin Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini içeren en geniş endeksi %1,02 düştü.

Münferit hisse senetleri arasında, Patanjali, borsaların belirli destekçilerin ve destekçi şirketler grubunun hisselerini dondurmasının ardından yaklaşık %5 kaybetti.

Titan, küresel aracı kurum JP Morgan’ın şirket üzerinde “fazla kilolu” olmaya devam etmesi ve bunu tercih edilen ihtiyari oyun olarak tanımlamasının ardından yaklaşık %2 yükseldi ve Nifty 50’de en çok kazananlar arasında yer aldı.

()
 
Üst