Çin’den dijital yuan atağı geliyor

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Investing.com – Çin’in Hunan eyaletinin başşehri Changsha’da 300 binden çok satış noktasının artık dijital yuan kabul etmeye başladığı bildirildi.

Hunan eyaletinin resmi gazetesinde yayımlanan bildiriye göre Changsha’da 300 binden çok perakende satıcı, dijital yuan ile alışverişe imkan tanımaya başladı. Paylaşılan bilgilere bakılırsa kent sakinleri, son vakit içinderda 50 milyonun üzerinde dijital yuan süreci gerçekleştirdi. Toplamda ise dijital yuan süreçleri kent bazında 1,2 milyar doları aştı.

8 milyona yakın nüfusa sahip Changsha, Nisan 2021 yılında Shanghai, Hainan, Xi’an, Qingdao ve Dalian ile birlikte dijital yuan pilot bölgesi kapsamına alındı.

Çin, dijital yuan pilot çalışmasını 17 kentte sürdürüyor

Pilot uygulamanın birinci fazında ise ülkenin dijital para birimi, Nisan 2020 periyodunda Shenzhen, Suzhou, Chengdu ve Xiong’an’da kullanılmaya başlandı. Aktüel durumda 17 kentte pilot çalışmalar devam ederken dijital yuanın hudut ötesi ödeme testleri de Hong Kong ve Makao yapılan çalışmalarla devam ediyor

Çin Halk Bankası (PBoC) tarafınca paylaşılan bilgilerde pilot çalışma kapsamında dijital yuanı en epey benimseyen kentin Changsha olduğunu ortaya koyuyor. Çin, birfazlaca ülkenin çalışmalarına devam ettiği merkez bankası dijital para ünitesi (CBDC) faaliyetleri içinde açık orta önde ilerleyen ülke pozisyonunu koruyor. Öbür pek fazlaca ülke konsept oluşturma ya da CBDC konusunda karar etabında bulunurken Çin, pilot bölgelerde CBDC’nin gerçek kullanım etabına geçmiş durumda.

Bu çalışmalar kapsamında dijital yuan ülke vatandaşlarına airdrop yoluyla dağıtıldı. Birtakım bölgelerde ise dijital paranın kullanmasını teşvik etmek için çeşitli mal ve hizmet alımlarında %50’ye ulaşan indirim kampanyaları uygulanıyor.

Kripto yasağı uygulayan Çin, dijital yuan ile piyasaya hakim olmak istiyor

Çin, 2021 yılında kripto para dalına yönelik kapsamlı bir yasak uygulamasıyla eş vakitli olarak dijital yuan projesini hayata geçirdi. Bu bağlamda Çin, aslında merkezsiz kripto dalına karşı atak yaparken Blockchain teknolojisinden vazgeçmedi ve bu alanda kendi egemenliğini ilan etmek atağa kalktı. Çin devleti, izlediği bu siyasetle denetim edemediği bir sistemi kendi iktisat sistemi için bir tehdit olarak gördüğünü gösterdi ve bu doğrultuda aksiyon aldı.

Çin’in kapsamlı kripto yasağı, bilhassa ülkede o devir ağır biçimde faaliyet gösteren kripto madencilik şirketlerine önemli bir ziyan verdi. Bu yasağa bağlı olarak kripto para piyasalarında da önemli oranda düşüşler görülmüştü.

Yazar: Günay Caymaz

Okumaya devam et...
 
Üst