Brandenburg: Sağlık bozukluğunuz olsa bile başarılı bir şekilde ders çalışabilmeniz mümkün olmalı

Felaket

New member
Alman Bilim ve Üniversite Araştırma Merkezi (DZHW), bugün Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Haberler) tarafından finanse edilen “Almanya’daki Öğrenci Anketi: best3 – Sağlık Bozukluğu ile Eğitim” çalışmasını yayınladı. Araştırma sonuçları engelli öğrencilerin oranının son yıllarda arttığını göstermektedir.

Parlamenter Devlet Bakanı Dr. Jens Brandenburg:

“Giderek daha fazla öğrencinin akıl hastalıklarından muzdarip olduğu gerçeğini çok ciddiye alıyoruz. Araştırma korona salgınının ortasında gerçekleştirilmiş olsa da acilen harekete geçilmesi gerektiğini görüyoruz. Çünkü sağlık bozukluğunuz olsa bile başarılı bir şekilde ders çalışabilmeniz mümkün olmalıdır. Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı bu nedenle üniversiteleri çeşitli şekillerde desteklemektedir. Yakın zamanda olumlu olarak değerlendirilen Alman Öğrenci Birliği’nin (IBS) eğitim ve engellilere yönelik bilgi ve danışma merkezi merkezi öneme sahiptir. Üniversitelerde ve öğrenci birliklerinde yerinde verilen tavsiyelerin kalitesini artırmak için onları desteklemeye devam edeceğiz. Ayrıca üniversitelerin, örneğin esnek yarı zamanlı çalışma modelleri aracılığıyla engelli öğrenciler için daha iyi çalışma koşulları yaratması gerekiyor.”

Haberin Detayları

Sağlık sorunu olan öğrencilere yönelik anketler 2011 (en iyi1) ve 2016 (en iyi2) yıllarında Alman üniversitelerinde gerçekleştirildi. Buna akıl hastalıkları, uzun süreli veya kronik fiziksel hastalıklar, kısmi performans bozuklukları, hareket bozuklukları, görme bozuklukları veya körlüğün yanı sıra işitme bozuklukları veya sağırlığı olan öğrenciler de dahildir. Sağlık sorunu olan öğrencilere yönelik üçüncü ülke çapındaki anketle, ders çalışmayı zorlaştıran engeli olan ve olmayan öğrencilerin durumları, yeni bir anket tasarımı sayesinde ilk kez karşılaştırılabilecek. Best3 raporu, “Almanya’daki Öğrenci Anketi” başlıklı yeni bir kesitsel zaman serisi çalışmasından elde edilen verileri kullanan ilk rapordur. Bu amaçla 2021 yaz döneminde 180.000’den fazla öğrenciye anket uygulandı ve bunların yaklaşık 30.000’inin ders çalışmayı zorlaştıracak sağlık sorunları vardı. Çalışma, Alman Üniversite ve Bilim Araştırma Merkezi (DZHW) ve Konstanz Üniversitesi’ndeki Üniversite Araştırma AG tarafından bilimsel olarak geliştirildi. Anketi ortak olarak Alman Öğrenci Birliği (DSW) ile birlikte gerçekleştirdiler.

Daha fazla bilgi

Haberler/studierendenbefragung