BitMEX 2023 senaryolarını paylaştı

Urfalı

Global Mod
Global Mod
2022, global merkez bankalarının sıkılaştırıcı siyasetleri takip ettiği bir yıl oldu. 2023’te enflasyon sayıları aşağı istikametli hareketine devam ederken global ölçekteki resesyon beklentisi de gündemdeki yerini koruyor. Pekala tüm bunlar Bitcoin’in seyrini nasıl etkiliyor? BitMEX Blog’ta yayımlanan Crypto Trader Digest serisinin Bouncy Castle başlıklı yazısında Bitcoin’in fiyat hareketi ve önümüzdeki periyottaki olası senaryolara dair değerlendirmeler yer aldı.

ABD Çalışma İstatistikleri Ofisi tarafınca yayımlanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) serisi ile ölçülen enflasyon, 2022 yılının ortalarında yüzde 9 civarında tepe yapmıştı. Şu anda kritik yüzde 2 düzeyine hakikat süratle iniyor. TÜFE sayılarında son devirde yaşanan düşüş trendinin tek bir manaya geldiğini düşünen biroldukça kişi bulunuyor. Amerika ve dünya bir resesyonun eşiğindeyken iddia yapan uzmanlar, Fed Lideri Jerome Powell’ın mevcut Niceliksel Sıkılaştırma (QT) siyasetlerinden uzaklaşmak ismine her fırsatı arayacağı tarafında bir beklenti arasındaler.

Uzmanlar; Jerome Powell’ın, TÜFE sayıları düşmeye devam ederken, bu düşüşe işaret ederek enflasyon canavarını durdurmaya yönelik kampanyasının muvaffakiyet sağladığını vurgulayabileceğini, akabinde da para musluklarını tekrar açmayı inançlı hale getirdiğine dikkat çekebileceğini söylüyorlar.

Peki tüm bunlar yaşanırken Bitcoin’in nasıl reaksiyon vermesini bekleniyor? Bu noktada gerçek bir çıktı elde edebilmek ismine evvela Bitcoin özelinde iki kıymetli noktanın hatırlanmasında yarar var.

Birincisi, Bitcoin ve daha geniş manada kripto para piyasaları merkez bankaları ve büyük global finans kurumları tarafınca manipüle edilmeyen tek piyasa olarak öne çıkıyor. Bu noktada Three Arrows Capital, FTX, Genesis, Celsius, vb. üzere başarısız şirketler hakkındaki savların ve kuşkulu davranışların sorgulanması pek beklenen. Tıpkı durum klâsik finans sisteminde meydana gelseydi, yetkililer her vakit yaptıkları üzere başarısız olan varlıkları destekleyerek piyasanın hesaplaşmasını geciktirmeye çalışabilirdi. Kripto ekosistemi direkt bir hesaplaşmayla karşı karşıya kaldı. Bu doğrultuda kendisini kusurlu iş modellerine sahip olan ve makus yönetilen işletmelerden temizleyerek süratli ve sağlıklı bir toparlanma için taban hazırladı.

Bitcoin hakkında üzerinde durulması gereken ikinci husus ise dünyanın global prestiji para sistemine karşı bir reaksiyon olduğu için, fiyatının büyük ölçüde ABD dolarının global likiditesinin gelecekteki gidişatına bağlı olması (ABD’nin global rezerv para ünitesi rolünden ötürü). Bitcoin son iki ayda düzleştirilmiş USD Likidite Endeksi kıymetinden daha düzgün bir performans gösterdi.

Yatırımcılar boğa piyasasına gerçek gidildiğine inanmak istiyor

Bitcoin’in fiyat hareketine bakıldığında, şu anda düşük bir tabandan pompalandığı gözlemleniyor. Buradan hareketle ralliyi temelde neyin yönlendirdiğine bağlı olarak ileriye dönük birkaç olası yol belirlenebilir.

Birinci senaryoda, Bitcoin 16 bin doların altındaki mahallî düşük düzeylerden doğal bir sıçrama yaşayabilir. Şayet bu ralli nitekim lokal düşük düzeylerden doğal bir toparlanma ise, Bitcoin’in daha sonrasında yeni bir plato bulmasını ve USD likidite şartları iyileşene kadar yatay hareket etmesini beklenebilir.

İkinci senaryoda, Bitcoin ralli yapıyor zira piyasa, Fed Amerikan doları basımının bir daha başlatılmasının önünü açıyor. Bu durum gerçekleşirse iki muhtemel seçenek öngörülebilir. Birinci seçenekte Fed pivot yapmazsa yahut birden çok Fed yöneticisi, “iyi” TÜFE baskılarından daha sonra bile bir pivot beklentisinden bahsederse, Bitcoin muhtemelilk evvelki düşük düzeylerine gerileyebilir. İkinci seçenekte ise Fed bir pivot ile devam ederse, Bitcoin kuvvetli performansını sürdürür ve bu rallinin bir boğa piyasasının başlangıcı olması beklenebilir.

Yatırımcılar, boğa piyasasına gerçek gidildiğine inanmak istiyor. Lakin aslında Senaryo 1 ve Senaryo 2’nin birinci seçeneğinin kombinasyonuyla karşı karşıya kalınabilir. Bu durum satın alma kararlarında birtakım tereddütlere yol açabilir. Bir Fed pivotunun gerçekleşeceğini beklemekle bir arada, bunun yalnızca TÜFE’nin düşüş eğiliminde olması niçiniyle gerçekleşeceği düşünülmüyor.

Powell; enflasyon ölçüsü olarak TÜFE’ye güvenmek yerine, fiyat artışı (ABD saatlik hasılatlar) ile temel şahsi tüketim harcamaları (Çekirdek PCE) içindeki etkileşime odaklandığını kamuoyuna açıklamıştı. Fakat hem TÜFE birebir vakitte Çekirdek TÜFE enflasyon için yeterli bir ölçüt değil. Temel şahsi tüketim harcamaları, yiyecek ve güç harcamalarını içermediği için gerçek bir sonuca varma noktasında yetersiz. Zira beşerler plazma TV’lerin fiyatları yükseldiğinde değil ekmek meblağları yüzde 100 arttığında şikâyet etmeye başlıyor.

Okumaya devam et...
 
Üst