Bitcoin: Fed rallisi sürdürülebilir mi?

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Investing.com – Bitcoin dün Fed faiz oranı sonucu‘nın akabinde yükselişe geçerek 24.207 dolar ile yeni bir tepe oluşturmayı başardı. Faiz oranlarındaki %0,25’lik artış piyasa tarafınca bekleniyordu ve aslına bakarsan fiyatlandırılmıştı, bu niçinle fiyat üzerinde olumsuz bir tesiri olmadı. Dahası, bu faiz artırımı ile Fed ayağını gaz pedalından çekerken faiz artırımlarının sonuna hakikat ilerlediğinin sinyalini verdi.

Aralık ayında faiz oranı bir daha %0,5 oranında artırılmış ve bunun öncesinde her biri %0,75 oranında üç artış yapılmıştı.

sonucun akabinde yapılan basın toplantısı piyasanın değerlendirmesini doğruladı. Powell dezenflasyonun (enflasyonda düşüş) başladığından ve piyasadaki finansman şartlarının sıkılaştığından bahsetti.

Ancak kimi piyasa uzmanları son haftalarda finansman şartlarının sıkılaşmasının kelam konusu olmadığını söylüyor. Bu durum, Ekim ayının ortasından bu yana düşüş eğilimi gösteren ABD Ulusal Finansal Şartlar Endeksi’nde görülebilir.


Kaynak: Statista

aynı vakitte, yatırımcılar Powell’dan duyduklarını beğenmiş görünüyorlar ve bu niçinle pay senetleri ve kripto para üniteleri hasılatlar kaydetti. Lakin bunun gerçekle örtüşüp örtüşmediği ve sürdürülebilir olup olmadığı tartışmalı. BlackRock’tan (NYSE:BLK) Jeffrey Rosenberg, Bloomberg TV’de yaptığı açıklamada şunları söylemiş oldu:

Bitcoin teknik fiyat seviyeleri

Bitcoin şu anda 23.801 dolarlık BTC/USD fiyatıyla %3,60’lık bir yarar sağlarken, haftalık bazda %3,61 artış gösterdi.

Kripto para ünitesi 24.207 dolar ile yeni bir doruğa ulaştı, lakin buna negatif bir ayrışma (yeşil çizgiler) eşlik etti. Grafikte daha yüksek bir tepe oluşurken, RSI daha düşük bir tepe kaydetti. Bu, müspet momentumun zayıfladığına dair bir işaret.


%23,6 Fibo geri çekilme düzeyi 23.319 doarda dayanak sağlıyor ve günlük kapanış bazında yumuşarsa, odak noktası 22.771 dolarlık %38,2 Fibo geri çekilmesine kayacak.

%23,6 Fibo geri çekilme dayanağı savunulabilirse, tepenin bir daha test edilmesi ve üst istikametli hareketin uzatılması beklenebilir.

Haber: Marco Oehrl

Okumaya devam et...
 
Üst