Bilim Heyeti Üyesi İlhan: “Şubat ayı içerisinde sayıların daha aşağı gerçek süratle yöneleceğine inanıyorum”

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Bilim Heyeti Üyesi İlhan: “Şubat ayı içerisinde sayıların daha aşağı yanlışsız süratle yöneleceğine inanıyorum”

ANKARA – Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Bakıldığı vakit aşikâr bir doygunluk belirli bir pik noktasına hakikat eriştiğimiz gözüküyor. Bu niçinle vatandaşlarımız dikkatli olduğu takdirde, aşılarını olduğu ve korunma tedbirlerine riayet ettiği takdirde Şubat ayı içerisinde sayıların daha aşağı hakikat süratle yöneleceğine inanıyorum” dedi.

Son periyotlarda Omicron varyantının da tesiri ile koronavirüs olay sayılarında artış trendi sürüyor. Bu trendin Şubat ayı içerisinde aşağı hakikat yönelmesini beklediklerini vurgulayan Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Toplum Bilimleri Heyeti Üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan İhlas Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, “Omicron tabi ki epey süratli yayıldığı için süratli bir biçimde de bir çıkış sayısına da gerçek ilerledi. İnşallah bundan daha yüksek sayıları da görmeyeceğimizi düşünüyorum. Lakin şu iki faktörü de söylememiz gerekiyor; bir kez Omicron’un süratli yayıldığı aşikar. Omicron aşılı da olsa aşısız da olsa tüm bireyler üzerinde süratli bir yayılım tesirine sahip. Lakin aşılı bireyler Omicron’dan şüphesiz daha az etkileniyorlar. Ancak süratli yayılım, kişi sayısının hayli fazla olması ile epey fazla kişinin enfekte olması ile 20 bin kişi enfekte olduğunda bunlar içerisinde yaşlı oranı, 65 yaş üzeri, kronik rahatsızlığı olan bireylerin oranı ne ise 100 bin kişi yahut 80 bin kişi enfekte olduğunda bu sayısı 4 ya da 5 ile çarpmak manasına geliyor. Bu sayısı 4 ya da 5 ile çarpmak ister istemez kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın, 65 yaş üzerinde olanların, bilhassa 65 yaş üzeri ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızdan etkilenenlerin sayısının daha epeyce artmasına sebep oluyor. Bu da maalesef vefat sayısında artış olarak karşımıza çıkıyor” tabirlerini kullandı.

“Özellikle 65 yaş üzeri ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın hiç vakit kaybetmeden hatırlatma dozlarını olmaları gerekiyor”

Koronavirüsün hangi varyantı olursa olsun antikor düzeylerinin yüksek kalması için hatırlatma dozlarının fazlaca kıymetli olduğuna dikkat çeken Bilim Şurası Üyesi Prof. Dr. İlhan, “İki doz aşısını olan büyüklerimiz var. Yalnız üçüncü dozunu olanlar o kadar beklenen sıklıkta değil. O yüzden Omicron da olsa, Delta varyantı da olsa ki şuan tespit edilen tüm olaylar Omicron ile enfekteler. Tüm vatandaşlarımız bilhassa de 65 yaş üzeri ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın hiç vakit kaybetmeden hatırlatma dozlarını olmaları gerekiyor. Tabi bu ortada onlara bulaşı engellemek için gençlerimizin de aşılarını yaptırmaları gerekiyor. Tam da geldiğimiz süreç bu türlü üzere görünüyor. Vefatlar bir süre daha bu türlü devam edebilir. bir süre daha sonra onların da aşağı dönmesi kelam konusu olacaktır. Ancak şunu bilmemiz gerekiyor, bugün vefat edenler genelde bugün teşhis alanlar değil. Bugün vefat edenler 1 hafta, 10 gün, tahminen 1 ay evvel teşhis alanlar ve ister istemez aşılanmış da olsalar, hatırlatma dozlarını olmadıkları için antikor seviyesi düşük olan beşerler da var” biçiminde konuştu.

“Seyahat edip dönen vatandaşlarımız, seyahat daha sonrasında 6-7 gün kadar daha dikkatli olmalı ve kendilerinde semptomları gözlemlemeli”

Orta tatil devrinde vatandaşların kentler ortası seyahati sıklaştırdığını ve virüs yayılımının da bu sayede hızlandığına dikkat çeken İlhan, “Seyahat edip dönen vatandaşlarımız, bilhassa seyahat daha sonrasında 6-7 gün kadar daha dikkatli olurlarsa ve kendilerinde semptomları gözlemlerlerse, bilhassa 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın ya da aşısız olan vatandaşlarımızın yakınlarına gittiklerinde daha dikkat ederlerse enfeksiyon riskinin daha az olacağını söylemek mümkün. Fakat burada tabi ki bir daha hangi vatandaş olursa olsun, tüm vatandaşların bir an evvel aşılanması, aşı olmamışların mümkünse istedikleri aşı ile başlamaları ki burada da elimizde TURKOVAC aşısı var. Yerli aşımızı tercih edebilirler. Hem yeni başlayanlar için hem hatırlatma dozu için aşımız kullanılabilir. Dünyada 3 aşıyı birebir anda vatandaşlarına sunan az ülkelerden biriyiz” diye konuştu.

“Şubat ayı içerisinde hadiselerin daha aşağı gerçek yönelebileceğini düşünüyorum”

Gelinen sayılara ve virüsün seyrine bakıldığında belirli bir doygunluk düzeyine ulaşıldığının gözlemlendiğini vurgulayan İlhan, “Şubat ayı içerisinde olayların daha aşağı gerçek yönelebileceğini düşünüyorum. Fakat tabi bu bir daha toplumun davranış biçimi ile epey hayli alakalı. Şayet vilayet dışına gidip gelen vatandaşlarımız hareketliliğe hayli devam ederler, beraberinde kalabalıklarda bir ortaya gelmekten kaçınmazlarsa bu sayılar bu biçimde de gidebilir ya da bir daha 100 binin üzerine çıkabilir. Lakin bakıldığı vakit belirli bir doygunluk muhakkak bir pik noktasına yanlışsız eriştiğimiz gözüküyor. Bu niçinle vatandaşlarımız dikkatli olduğu takdirde, aşılarını olduğu ve korunma tedbirlerine riayet ettiği takdirde Şubat ayı içerisinde sayıların daha aşağı yanlışsız süratle yöneleceğine inanıyorum” açıklamasında bulundu.

İhlas Haber Ajansı / Utku Şimşek – Sıhhat

Mustafa Necmi İlhan, Sıhhat Bakanlığı, Bilim Şurası, Koronavirüs, Sıhhat, Yeni, Haber