Belçika ve Hollanda otomatlar ve süpermarketlerde sigara satışını yasaklıyor

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Belçika ve Hollanda, toplumda tütün mamüllerine ulaşımı ve sigara satışını en aza indirmek için tedbirleri daha da sıkılaştırıyor.

Belçika
hükümetinin, gençlerin çarçabuk ulaşabildiği yiyecek içecek dalındaki sigara otomatlarını büsbütün kaldırma sonucu, meclis tarafınca onaylandı.

Sigara ve tütün reklamları konusunda katı tedbirler alan Belçika federal hükümeti, sigara otomatları konusunda da sınırlama getirdi.

Temsilciler Meclisi’nde onaylanan yeni hükümet teklifine göre, sigara otomatları süpermarketler haricinde yasaklanacak.

Resmi Gazete’de yayımlandıktan daha sonra önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek olan düzenlemeye nazaran, sigara otomatları yalnızca süpermarketlerin görünmeyen kısmında yer alacak ve yaş sınırlaması olan özel paralarla kullanılacak.

Düzenleme, tütün mamüllerini daha az erişilebilir hale getirmeyi ve reşit olmayanlara sigara satma yasağının uygulamasını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Sağlık Bakanlığı’na nazaran, sigara otomatları ekseriyetle geceleri, çoğunlukla da gençlerin uğrak yeri olan yerlerde bulunuyor. Prensipte 18 yaşından küçüklerin otomatlardan sigara almasını engelleyen ‘yaş sınırlamalı madeni paralar’ kullanılmasına karşın reşit olmayanlar da bunları basitçe elde edebiliyor.

Süpermarketlerde, otomatlar tüketicinin gözünden uzak olduğu ve kasada yaş doğrulaması mümkün olduğu için şimdilik müsaade veriliyor.

Hollanda daha ağır tedbirlere hazırlanıyor

Hollanda ise 2032 yılından itibaren sigara ve başka tütün mamüllerinin satışına yalnızca tütün dükkanlarında müsaade verecek.

Hollanda hükümeti, 2024’ten itibaren muhteşem marketlerde sigara satışını büsbütün yasaklayacak. İnternet üzerinden sigara ve tütün eserleri satışına da son verilecek.

Hükümet, sigara içilmesine müsaade verilen alanların sayısını da azaltacak. 2025 yılından itibaren oyun parklarında ve spor alanlarında sigara içmenin yasaklanması planlanıyor.

Ülkede 2030 yılına kadar akaryakıt istasyonları ve bakkal dükkanlarında sigara satışı devam edecek.

Hollandalı kamu yayıncısı NOS’a göre, bu tarihten daha sonra kademeli olarak genel bir satış yasağı uygulanmaya başlayacak.

Hükümetin planına nazaran, 2032 yılından itibaren yalnızca tütün dükkanlarından sigara alınabilecek. Bunun haricinde hiç bir yerde sigara satışı olmayacak.

Hollanda hükümeti, sigara meblağlarını da arttırmayı planlıyor. Şu anda ortalama 8 euro olan bir paket sigaranın, 2024’te yaklaşık 1,5 euro daha kıymetli olması öngörülüyor.

Hükümet, tütündeki ÖTV artışı ile giderek daha fazla kişinin sigarayı bırakmasını sağlamayı amaçlıyor.

Hollanda hükümetinin amacı, 2040 yılında hiç bir gencin sigara içmeye başlamadığı bir toplum yaratmak.
 
Üst