Başlıca Hisse Senedi Piyasaları Fed Faiz Kararı Öncesinde Yükseldi

Beykozlu

New member
Parasal sıkılaştırma kampanyalarını durdurmaları için merkez bankaları üzerinde baskı artıyor. (Dosyalar)


Londra:

Analistlere göre, büyük borsalar çoğunlukla bankacılık sektörüyle ilgili yatıştırıcı endişelerle Çarşamba günü yükseldi.

Bu, Federal Rezerv’in GMT ile 18:00’de vereceği bir kararla ABD faiz oranlarını tekrar yükseltmesi beklenen inatla yüksek enflasyona ilişkin endişeleri gidermeye yardımcı oluyordu.

Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde Çarşamba günü yaptığı açıklamada, son mali türbülansın avro bölgesindeki “aşağı yönlü riskleri” artırabileceğini söyledi.

Bir konuşmasında, politika yapıcıların çok yüksek enflasyonu ehlileştirmeye odaklanmaya devam ettiğini ekledi.

Çarşamba günü resmi veriler, İngiliz enflasyonunun son kırk yılın zirvesinden düşüşünün ardından tekrar yükseldiğini gösterdi.

Birleşik Krallık Tüketici Fiyatları Endeksi Şubat ayında yüzde 10.4’e sıçradı ve İngiltere Merkez Bankası’nın Perşembe günkü oranları artırması ihtimalini artırdı.

Bu da sterlini dolar ve euro karşısında yükseltti. Dolar, yen karşısında yükseldi.

Lagarde, avro bölgesi için daha fazla faiz artışı taahhüdünde bulunmasa da, politika yapıcıların “enflasyon baskılarının ortadan kaldırıldığından emin olmak için hala kat etmesi gereken yerler olduğunu” söyledi.

Küresel hisse senedi piyasaları, geçen hafta iki bölgesel ABD bankasının iflas etmesi ve Credit Suisse’in İsviçreli rakibi UBS tarafından zorunlu olarak satın alınmasıyla dibe vuran kademeli bir toparlanma modunda.

Geçen yıl boyunca borçlanma maliyetlerindeki keskin artışların suçlandığı krizle birlikte, merkez bankalarının parasal sıkılaştırma kampanyalarını durdurmaları için baskı artıyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Salı günü dünyanın en büyük ekonomisindeki sorunlu borç verenlere desteğini yineledi.

Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın iflas etmesi yetkilileri, diğer firmalara hücumu önlemeyi amaçlayan bir hareketle müşterilere nakitlerini kaybetmeyeceklerine söz vermeye zorladı.

National Australia Bank analisti Rodrigo Catril, “Son günlerde yetkililer tarafından sağlanan güvence ve istikrar önlemlerinin kalıcı bir olumlu etkisi var gibi görünüyor” dedi.

Fed’in faiz kararıyla ilgili olarak analistler, Fed’in 25 baz puanlık bir zam mı açıklayacağı yoksa bankacılık sistemi üzerindeki baskıyı hafifletmek için ara mı vereceği konusunda ikiye bölünmüş durumda.

Çeyrek puanlık bir artış, ABD merkez bankasının Şubat ayındaki bir önceki faiz artırımının boyutuyla uyumlu olacak ve geçen yıl parasal koşulları sıkılaştırmaya başladığından bu yana dokuzuncu artış olacak.

Kurumsal cephede, Nike, güçlü talebin artan maliyetleri karşılamaya yardımcı olması nedeniyle son çeyrekte beklenenden daha iyi kazanç bildirdi.

()
 
Üst