Avrupa Birliği’nde kripto para madenciliğine yönelik yasaklar kapıda

Urfalı

Global Mod
Global Mod
Avrupa Menkul Değerler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), Bitcoin üzere iş ispatı (PoW) modelini kullanan varlıklar için kripto para madenciliğini AB genelinde yasaklamak için baskı uygulamaya başladı.

ESMA Lider Yardımcısı Erik Thedéen’in Financial Times’a verdiği röportajda, Avrupa Birliği’nin gücü verimli kullanma gayreti uyarınca pay ispatı varlıklarına öncelik vermesi gerektiğini belirtti.

Thedéen, Avrupa Birliği artık harekete geçmezse, bölgedeki Bitcoin madenciliğinin karbon kirliliğini artırarak iklim değişikliği tesirlerinin ele alınmasını rotasından çıkarabileceğini öne sürdü.

Thedéen’e göre, kripto para ünitelerinin artan kurumsal benimsenmesi, odağın artık güç tüketimine kayması gerektiği manasına geliyor.

Bitcoin’e yapılan en büyük tenkitlerden biri, varlığı düzenlemeyi amaçlayan çeşitli yargı alanlarında ortaya çıkan “enerji tüketimi” konusu.

Tenkitlerin akabinde, birden fazla Bitcoin madencilik operatörü operasyonlarını yenilenebilir güç kaynaklarına kaydırdı. Örneğin, Bitcoin Madencilik Kurulu, şirketlerin yüzde 65,9’unun madencilik operasyonlarını güçlendirmek için yeşil kaynakları kullandığını sav etti.

Bilhassa, Ethereum üzere birtakım kripto para üniteleri, kullanıcıların ağda ne kadar yatırım yaptıklarına bağlı olarak süreçleri kaydetme hakkını kazanmalarına müsaade verdiği için PoW protokolünden daha az güç ağır olan PoS madenciliğine geçiyor.

AB, PoW madenciliğinde düşük bir hisseye sahip

Düzenleyicinin ihtarına karşın, Cambridge Alternatif Finans Merkezi dataları, Avrupa Birliği’nin PoW madenciliğinde değerli bir hisseye sahip olmadığını gösteriyor. Aktivite %35,4 ile Amerika Birleşik Devletleri’nde daha yaygın, akabinde %18,1 ile Kazakistan ve %11,23 ile Rusya yer alıyor.

tıpkı vakitte bölge, ülkenin finansal istikrara yönelik tehditleri öne sürerek Bitcoin madenciliğini büsbütün yasaklamasından daha sonra göç eden Çin’den operatörleri çekebilir.

Diğer yerlerde, Amerika Birleşik Devletleri’nde milletvekilleri, Bitcoin madenciliği tarafınca tüketilen gücün manasını da araştırıyorlar. Bahisle ilgili olarak bugün Güç ve Ticaret Komitesi’nin Nezaret ve Soruşturma Alt Komitesi, kripto para madenciliği operasyonlarının kullandığı güç tüketiminin sonuçlarını belirlemek için bir kamuya açık oturum yapacak.

Bu makale birinci vakit içinderda Kripto Para Haber üzerinde yayımlanmıştır

Okumaya devam et...
 
Üst