Anoreksia ve Bulimia nevroza ?

Mezhar

Global Mod
Global Mod
Anoreksia ve Bulimia nevroza ANOREKSIA NEVROZA: Bu tur yeme bozuklugu, psikolojik kokenli bir hastalk olup zayflamay taknt (obsesyon) haline getiren genc kadnlarda daha fazla ortaya ckar. Kilo alma korkusu var olup, diyetlerini asr derecede snrladklar icin, ileri derecede zayf olmalar halinde bile kendilerini sisman olarak gorurler. Bazlar yemekten sonra kusmaya calstgndan ayn zamanda bulimiktirler. Vucuttaki GnRH hormonunun dusuk miktarda salnm (Buna bagl olarak LH ve FSH hormonu salnm azalr) sonucu ortaya ckan amenore (Adet gorememe), hastalgn bir tansal ozelligi olacak kadar yaygndr. Diger yaygn bulgular: Troid hormon salnmnda azalmaya bagl soguga hassasiyet. Hipotermi (vucut scaklgnda dusme) Bradikardi (kalp dakika atm saysnn normalin altnda olmas) Konstipasyon (kabzlk) Deri ve sac degisiklikleri Anoreksia nevrozann en onemli komplikasyonu; buyuk olaslkla olume yol acan hipokalemi (kan K+ miktarnda azalma) sonucu kardiak aritmiye (kalp ritim duzensizligi) yatknlg arttrmasdr. BULIMIA NEVROZA: Psikolojik kokenli bir hastalktr.Anormal yeme alskanlg ile kendini belli eder.ayn zaman dilimi icerisinde ayn sartlarda cogu insann yiyeceginden daha fazla yeme alskanlg vardr. Bu donemde hasta yeme kontrolunu kaybeder yeme olayn durduramaz, ve daha sonra kilo almay onlemek icin uygunsuz davranslar gosterir. ( Hasta kusar,laksatif ve diuretik ilaclar alp, lavman yaparak yedigi yiyecekleri ckarr) Ac kalrlar, yada asr egzersiz yaparlar. Yeme yada uygunsuz davranslar 3 ayda bir en az 2 kez tekrarlanr. Hastalar hemen hemen normal boy kilo orann korurlar, bununla birlikte, adet duzensizlikleri sktr. Kusmaya bagl olarak baz komplikasyonlar meydana gelmektedir: Kalpte ritim duzensizligine yol acan elektrolit duzensizligi.(hipokalemi) Mide iceriginin akcigerlere aspirasyonu.(kacmas) Osofagus (yemek borusu) ve mide yrtlmas. Troid hormon salnmnda azalmaya bagl soguga hassasiyet. Hipotermi (vucut scaklgnda dusme) Bradikardi (kalp dakika atm saysnn normalin altnda olmas) Konstipasyon (kabzlk) Deri ve sac degisiklikleri Anoreksia nevrozann en onemli komplikasyonu; buyuk olaslkla olume yol acan hipokalemi (kan K+ miktarnda azalma) sonucu kardiak aritmiye (kalp ritim duzensizligi) yatknlg arttrmasdr. BULIMIA NEVROZA: Psikolojik kokenli bir hastalktr.Anormal yeme alskanlg ile kendini belli eder.ayn zaman dilimi icerisinde ayn sartlarda cogu insann yiyeceginden daha fazla yeme alskanlg vardr. Bu donemde hasta yeme kontrolunu kaybeder yeme olayn durduramaz, ve daha sonra kilo almay onlemek icin uygunsuz davranslar gosterir. ( Hasta kusar,laksatif ve diuretik ilaclar alp, lavman yaparak yedigi yiyecekleri ckarr) Ac kalrlar, yada asr egzersiz yaparlar. Yeme yada uygunsuz davranslar 3 ayda bir en az 2 kez tekrarlanr. Hastalar hemen hemen normal boy kilo orann korurlar, bununla birlikte, adet duzensizlikleri sktr. Kusmaya bagl olarak baz komplikasyonlar meydana gelmektedir: Kalpte ritim duzensizligine yol acan elektrolit duzensizligi.(hipokalemi) Mide iceriginin akcigerlere aspirasyonu.(kacmas) Osofagus (yemek borusu) ve mide yrtlmas. Kalpte ritim duzensizligine yol acan elektrolit duzensizligi.(hipokalemi) Mide iceriginin akcigerlere aspirasyonu.(kacmas) Osofagus (yemek borusu) ve mide yrtlmas.