7.4 2022-23 için Crore Gelir Vergisi Beyannamesi Verildi: Maliye Bakanı

Beykozlu

New member
Yeni Delhi:

Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bireyler de dahil olmak üzere gelir vergisi beyannamesi veren kuruluşların sayısının 2022-23’te yüzde 6,18 artarak 7,40 crore’nin üzerine çıktığını ve bunun yaklaşık 5,16 crore’unun sıfır vergi yükümlülüğü beyan ettiğini söyledi.

Lok Sabha’da “2022-23 mali yılında Gelir Vergisi Beyannamesi veren kişilerin sayısında, 2021-22 mali yılındaki kişilere kıyasla yüzde 6,18’lik bir artış oldu” dedi.

Hindistan’ın brüt doğrudan vergi tahsilatı, 2022-23 mali yılında yüzde 20,33 artarak 19,68 lakh crore Rs’yi aştı.

Sitharaman tarafından paylaşılan beyanname verme verilerine göre son dört yılda gelir vergisi beyannamesi veren kişi sayısı artış gösterdi.

2022-23’te 7,40’tan fazla crore ITR dosyalandı ve bunların 5,16 crore’dan fazlası sıfır vergi yükümlülüğüne sahipti.

Benzer şekilde, 2021-22 mali yılı için 6,94 crore ITR dosyalandı ve bunların 5,05 crore’dan fazlası sıfır vergi yükümlülüğüne sahipti.

2020-21 ve 2019-20 mali yıllarında 6,72 crore ve 6,47 crore ITR dosyalandı.

Bunun 4,84 crore ve 2,90 crore değerlendiricisinin sıfır vergi yükümlülüğü vardı.

Hükümet, vergi mükelleflerinin eklenmesine yardımcı olan TDS/TCS kapsamının genişletilmesi, kişisel BT’nin basitleştirilmesi, ITR’lerin önceden doldurulması, güncellenmiş beyannameler, yeni form 26AS ve beyan etmeyenler izleme sistemi gibi birkaç adım attı.

Sitharaman, “Vergi mükelleflerine ITR’lerini doldurmaları ve vergilerini ödemeleri için e-postalar ve SMS hatırlatmaları gönderildiğini” söyleyen Sitharaman, vergi dairesinin vergi beyannamesi verme konusunda farkındalığı artırmak için tanıtım kampanyaları yürüttüğünü de sözlerine ekledi. PTI JD CS MR

()

Günün Öne Çıkan Videosu

Piyasalar 2. Gün Düşüşte, ITC Yönetim Kurulu Bölünmeyi Ve Daha Fazlasını Onayladı