1,5 yılda 55 kilo verdi, 140 kilodan 85 kiloya düştü

taklaci09

Global Mod
Global Mod
SAMSUN (İHA) – 1,5 yılda 55 kilo verdi, 140 kilodan 85 kiloya düştü

SAMSUN – Samsun‘da 1,5 yılda 55 kilo veren 43 yaşındaki Okan Keskin, 140 kilodan 85 kiloya düştü. Keskin, “yaşamımda fazlaca büyük değişikler oldu. Artık medium vücut giyiyorum. Evvelden 2 basamak güç çıkarken, artık 4. kata koşarak çıkmaya başladım. Bu beni hayli memnun ediyor” dedi.

Samsun‘da yaşayan Okan Keskin, 140 kiloya ulaşması ve fazla kilolarına bağlı yaşadığı sıhhat problemleri niçiniyle VM Medical Park Samsun Hastanesine başvurdu. Burada Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kadir Yıldırım’ın tetkikleri kararında ‘mini gastrik bypass’ ameliyatı olması sonucu alan hasta yapılan cerrahi süreç ile sıhhatine kavuştu. Ameliyattan daha sonra daima takibi yapılan hasta antrenman ve diyet ile birlikte sağlıklı bir görünüme kavuştu. Ameliyatın üzerinden 1,5 yıl geçti. Hasta bir yıl içerisinde 55 kg verdi.

Hastalıklarından kurtuldu

Hastanın tedavisi hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Kadir Yıldırım, “Yaklaşık 1 buçuk yıl öncesinde kendisine ‘mini gastrik bypass’ cerrahisi yaptık. Küçük gastrik bypass ameliyatında midenin bir kısmını devre dışı bırakıyoruz. Bunun yanı sıra, ince bağırsakların bir kısmını ise midenin kalan kısmına birleştiriyoruz. Bunun yardımıyla hastalar kilo vererek sıhhatlerine kavuşuyor. Okan Bey’i yaklaşık 140 kilo iken ameliyata aldık. Şu anda 85 kiloya kadar düştü. 55 kilo kadar bir kaybımız var. Bu mühlet zarfında kendisinde epey büyük değişiklikler oldu. En değerlisi, hastalıklarından kurtuldu. Her vakit dediğim üzere obezite cerrahisi yalnızca bir estetik süreç değil, ek hastalıkları ekleyen bir durumdur. Obezite cerrahisi ile yaklaşık 10 yıldır uğraşıyorum. Edindiğimiz deneyimlerle hastalarımızı yakın takipten hiç bir vakit bırakmıyoruz. Çoklukla hastalarımızı 1 ay daha sonrasında rutin olarak denetime çağırıyoruz. 3 ayda bir ise hastalarımızın kan laboratuvar kıymetlerine bakmaktayız. Bu sayede oluşabilecek birfazlaca eksikliği takip ediyoruz. Hastalarımıza kilo verme süreçlerinde daima yanlarında olduğumuzu hissettirmek istiyoruz. Aslında burada cerrahi kademe tabi ki kıymetli lakin ameliyat daha sonrasında hastayla bağlantıda bağı koparmamak, ona bu müddet zarfında yardımcı olmak, takım olarak çalışmak da fazlaca önemlidir” diye konuştu.

Hastalar rahat uykuya kavuşuyor.

Obezite ameliyatı olmuş hastaların 10 gün içerisinde rahat uykuya kavuştuklarını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Yıldırım, “Bizim birçok hastamız ‘hocam ben çok horlarım, gece uyku apnem olur’ der. Bizim hastalarımızın birden fazla kaliteli uyku uyuyamadıkları için gün içerisinde daima yorgun hissederler. Obezite tedavisi daha sonrasında birinci 10 gün içerisinde hastalarımız horlamadan ve nefes darlığından önemli manada kurtuluyorlar. Obezite cerrahisini biz estetik için yapmıyoruz. Obezite önemli bir hastalıktır. Sigaradan daha sonra önlenebilir 2’nci vefat niçini obezitedir” formunda konuştu.

“Şu anda değişik bir biçimdeyim”

Zayıfladığı için memnunluğunu lisana getiren Okan Keskin, “Gıda dalında işletmecilik yapıyorum hem de kahve imalatçısıyım. Besin bölümünde olup zayıflamak hayli daha zahmetli bir müddetç olacaktı. Buna karar vermek zorundaydım. 140 kilo ile bu ameliyatı oldum. Şu an 85 kiloyum. 55 kilo vererek önemli manada zayıflamış ve rahatlamış oldum. Birinci evvel vücut olarak ıstırap yaşıyorsunuz. Evvelden iki basamak sıkıntı çıkarken artık 4. kata koşarak çıkabiliyorum. Bu beni fazlaca fazla memnun ediyor. Kıyafet giyerken, seçerken bile kendinizi keyifli hissedebiliyorsunuz. Bunu benim üzere hasta olanlar fazlaca düzgün anlayacaktır. senelerca obezite ile baş başa kalmış bir insan olarak şu anda apayrı his ortasındayım. Eski halimi bilenler bir anda nasıl zayıfladığımı merak ediyorlar. Ben de espri yaparak, hile yaptım diyorum lakin epey başarılı bir operasyon geçirdiğimi söylüyorum. Yaklaşık 2 yıl ameliyatı araştırdım. Sonunda hocamızın kapısını çaldım. 140 kilo olduğum vakit içinderda seçebileceğim iki kıyafet markam vardı. Gidip en büyük vücudu istiyorsunuz. Orada yalnızca vücudu bulmaya çalışıyorsunuz, istediğiniz bir renk bile giyemiyorsunuz. Onlar size ne sunarsa onu giyiyorsunuz. Bunun haricinde uyku sıkıntım da çözüldü” sözlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Furkan Abrek Ünal – Sıhhat

Genel Cerrahi, Obezite, Samsun, Diyet, Sıhhat, Haberler