Yeşilay nedir, bakılırsavleri nelerdir?

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Yeşilay nedir sorusu Mart ayı ile bir arada gündem konusu oldu. Okullarda öğrenciler ve öğretmenler Yeşilay haftası pano hazırlıkları yapmaktadır. Öğrenciler bununla birlikte Yeşilay afiş örnekleri ve Yeşilay nedir misyonları nelerdir? sorularına karşılık aramaktadır. Pekala, Yeşilay nedir, vazifeleri nelerdir? İşte cevabı…

YEŞİLAY NEDİR, VAZİFELERİ NELERDİR?

Yeşilay, yurdumuzda ahlâkî ve kültürel bir kalkınma atmosferi ortasında; tütün(sigara), alkol ve husus bağımlılığı üzere toplumun ve gençliğin vücut ve ruh sıhhatini tahrip eden bağımlılıklar yanında, kumar, internet ve teknoloji bağımlılığı üzere gençliğe ve topluma ziyan veren bütün ziyanlı alışkanlıklarla çaba etmek, ulusal kültürüne bağlı kuşaklar yetiştirmek emeli ile kurulmuştur.

Cemiyet bu çerçevede bağımlılıklarla çaba etmek üzere, toplumun şuur, güç ve kaynaklarını harekete geçirir; insan onur ve saygınlığının korunması doğrultusunda her şartta, yerde ve vakitte takviyeye muhtaç insanlara yardım eder; toplumun bağımlılıklarla gayret kapasitesinin geliştirilmesine daima katkıda bulunur.

Bu maksat doğrultusunda ulusal ve milletlerarası kamu, özel ve sivil toplum kuruluşlarıyla gerekli işbirliği ve ortak çalışma tertiplerini geliştirir.

Yeşilay’ın Çalışma Alanları

• Alkol bağımlılığı
  • Tütün(sigara) bağımlılığı
  • Husus bağımlılığı
  • Kumar bağımlılığı
  • Teknoloji bağımlılığı
Yeşilay’ın Faaliyetleri

• Yeşilay çalışmalarında, kalite idaresinde bir dünya standardı olan Mükemmeliyet Merkezi Modeli’ni temel alır. Toplumsal gereksinim ve beklentileri, üye, istekli ve paydaşlarının taleplerini bu vizyonla karşılar.
  • Bağımlılıklarla gayrette bilimsel ve ispata dayalı formüller kullanarak araştırma, geliştirme faaliyetleri yürütür ve aldığı sonuçlara nazaran projeler üretir ve uygular.
  • Yeşilay bilimsel ve akademik çalışmaları takviyeler. Dokümantasyon merkezi oluşturarak Yeşilay Yayınları aracılığı ile gazete, mecmua, kitap ve bültenler yayınlar.
  • Üye ve istekli ağını güçlendirerek yurt ortasında ve yurt haricinde teşkilatlanma çalışmaları yaparak geniş kitlelere ulaşmayı gayeler.
  • Bağımlılıklarla gayrette yazılı ve görsel medyayı, internet ve toplumsal med-ya ağlarını faal bir çaba alanı olarak görür ve bildirilerin toplumun tüm bölümlerine aktarılması için çalışır.
  • Birinci ve ortaokullarda, lise ve üniversitelerde Yeşilay Kulüpleri kurarak eğitim kurumlarında yaygınlaşarak çocuklarda ve ergenlerde Yeşilay şuuru ve bağımlılıklarla ilgili farkındalık oluşturur.
  • Kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği içerisinde bağımlılıklarla uğraş gayeli yaygın ve örgün eğitim kurumları için müfredat hazırlar, yüz yüze ve uzaktan eğitim içeriği oluşturur, bağımlılıklarla gayrette eğitim mecralarında etkin olarak yer alır.
  • Çalışma alanına uygun milletlerarası teşkilatlarla işbirliği yapar. Yurt haricinde Yeşilay’ların kurulmasına öncülük eder.
  • Dünyada bağımlılıklarla gayret eden memleketler arası çatı kuruluşların oluşumunda yer alır yahut oluşumuna önayak olur.
  • Bağımlılıklarla çabada yasal mevzuatın geliştirilmesi için savunuculuk çalışmaları yaparak toplumsal farkındalığı arttırmaya çalışır.
  • Ülke çapında faaliyet ve etkinlikler yoluyla bağımlılıklarla ilgili farkındalığı arttırmak için çalışır.
  • Çalışma alanı ile ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile ortak proje ve faaliyetler yürütür. Ulusal ve milletlerarası birliklere, çatı kuruluşlara ve federasyonlara katılır; çalışma alanı ile ilgili tüm paydaşlarla tesirli işbirliği geliştirir.