Uzmanlar: “Oruç tutmak kalp sıhhatine yararlı”

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Uzmanlar: “Oruç tutmak kalp sıhhatine yararlı”

Kardiyoloji Uzmanı Ayhan Küp, Ramazan Ayı’nda oruç ve kalp sıhhatine ait açıklamalarda bulundu

Ayhan Küp: “Ramazan ayında kalp sıhhati açısından oruç tutulmasında yarar var”

İSTANBUL – Kardiyoloji Uzman Uz. Dr. Ayhan Küp, Ramazan Ayı’nda oruç ve kalp sıhhatine ait açıklamalarda bulundu. Uz. Dr. Ayhan Küp, oruç tutmanın kalp sıhhati üzerine olumlu tesirleri olduğunu belirterek, “Ramazan ayında kalp sıhhati açısından oruç tutulmasında yarar var” dedi.

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi’nde çalışan Kardiyoloji Uz. Dr. Ayhan Küp, Ramazan Ayı’nda oruç ve kalp sıhhati hakkında değerli açıklamalarda bulundu. Ayhan Küp, Oruç tutmanın kalp sıhhati açısından yararlı olduğunu lakin kalp rahatsızlığı bulunan hastaların tabip denetiminde ramazan ayında oruç tutmalarını önerdi.

“Genel olarak kalp ritim bozukluğu olan hastalar da oruç tutabilir”

Oruç ve kalp sıhhatine ait konuşan Kardiyoloji Uz. Dr. Ayhan Küp, “Hasta bazlı olarak kıymetlendirmek gerekirse ileri evre kalp yetersizliği yanında daha ritim bozukluğu teşhisleri olan yahut ölümcül ritim bozukluğu olan hastaların hekim denetiminde oruç tutması gerekebilir. Fakat genel olarak ritim bozukluğu olan hastalar oruç tutabilirler” dedi.

“Brugada kuşkusu olan yahut tanısı olan hastalar, katiyen oruç tutmamalı”

Sıcak ve uzun yaz günlerinde oruç tutmanın bir epeyce hastada sorun oluşturabileceğini kaydeden Küp, “Brugada dediğimiz ölümcül ritim bozukluğuyla seyreden ani bir biçimde ömrünü kaybeden hastalar oluyor ve genetik geçişli bir hastalık bu. Bu hastalarda ağır yemek daha sonrası bu ritim bozuklukları tetiklenebiliyor. Brugada kuşkusu olan yahut tanısı olan hastalar, katiyen oruç tutmamalı. Öbür bir küme ise Hipertrofik kardiyomiyopati,

dediğimiz, kalp duvarlarının kalınlaşmasıyla giden genetik bir hastalık bir daha. Bu hastalarda da uzun müddetli açlık yahut susuzluğa bağlı olarak kan volümü düştüğü için buna bağlı olarak ani bir biçimde tansiyonu düşüp bayılmalara niçiniyet verebilir. Bu hastalarda katiyen oruç tutmamalı. Ritim bozukluğu olan hastalar genelde 2 çarpı 1 şeklinde ilaç kullanıyor. Bu hastalar aslında oruç tut vaktinde da rahat bir biçimde ilaçlarını rahatlıkla alabilirler. Birini iftardan daha sonra, birisini de sahurdan evvel formunda aç yahut tok olması fark etmiyor. Yani bilhassa tok almasını gerektiren ilaçları iftardan daha sonra rahat bir biçimde alabilirler. Lakin günde 3 kez kullanılan hayli önemli ritim bozukluğu olan hastalarımızın oruç tutmamasını tavsiye ediyoruz.” sözlerini kullandı.

“Ramazan ayında genel olarak oruç tutulmasında yarar var”

Kardiyoloji Uz. Dr. Ayhan Küp devamında “Uzun vadeli açlık kalp ritimlilerinin bozulmasından çok kalp ritminin düzelmesini niçiniyet verebilir. Bilhassa uzun periyodik açlığa bağlı olarak sempatik aktivitede bir azalma meydana geldiği için bilhassa ritim bozuklukları da sempatik aktivitenin artmasıyla ortaya çıktığı için uzun periyodik açlıklarda ritim bozukluğunun artmasını değil, daha hayli azalmasını bekleriz. Toplumda çarpıntı kabaca yüzde 3 ila 5 oranında gözükmekte ve bunların büyük bir kısmı sıradan hayat usulü değişiklikleriyle yahut bir ekip ilaç tedavileriyle denetim altına alınabiliniyor. Bu stildeki hastalarımız da rahat bir biçimde oruçlarını tutabilirler. Rastgele bir doktora gitmeden de fakat önemli kalp yetersizliği olan önemli bir ritim bozukluğu olan hastaların oruç tutmadan evvel kesinlikle uzman bir görüş alıp daha sonrasındasında oruç tutması gerekebilir. Onun dışında oruç kalp sıhhati üzerinde olumlu tesirleri de mevcut. Uzun vadeli açlığa bağlı olarak hastaların lipit profillerinde yeterli kolesterolün artması, makus kolesterolün azaldığı çalışmalar mevcut. Ramazan ayında da genel olarak oruç tutulmasında yarar var diye düşünüyorum” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Enes Şamil Gönenç – Sıhhat