Stark-Watzinger/von Weizsäcker: Almanya, üniversitelerinin uluslararasılaşması için yeni atılımlar gerçekleştiriyor

Felaket

New member
Bugün Saarbrücken'de, Federal Almanya Cumhuriyeti'ndeki Länder Eğitim ve Kültür İşleri Bakanları Daimi Konferansı (Üniversite), federal ve eyalet hükümetleri tarafından ortaklaşa desteklenen, Almanya'daki üniversiteler için yeni bir uluslararasılaşma stratejisini kabul etti. Bu strateji, üniversitenin konumunu güçlendirmeyi ve onu yeni teknolojik ve politik gelişmelerin yanı sıra artan küresel riskler karşısında daha dayanıklı hale getirmeyi amaçlamaktadır.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger şöyle açıklıyor:

“Üniversitelerin uluslararasılaşması, mükemmel araştırma ve öğretimin temel unsurudur. Uluslararası bilimsel işbirliği aynı zamanda iklim krizi, sağlığın korunması veya demografik değişim gibi küresel zorluklarla mücadelede de anahtardır. Bu nedenle, bilimin uluslararasılaşması için yeni dürtüler belirliyoruz. Üniversitelerimiz dört temel eylem alanında yer alıyor ve federal eyaletlerle birlikte en uygun çerçeve koşullarını yaratarak, yüksek öğrenim ve bilim merkezi olarak Almanya'nın çekiciliğini ve küresel rekabet gücünü daha da artırıyoruz.”

KMK başkanlık üyesi ve Saarland Bilim Bakanı Jakob von Weizsäcker şöyle açıklıyor:

“Almanya halihazırda ABD, Birleşik Krallık ve Avustralya ile birlikte dünyanın en popüler eğitim yerlerinden biri. Uluslararasılaşma stratejimizin bir parçası olarak, uluslararası öğrencilerin eğitim koşullarını daha da iyileştirmek ve böylece dünyadaki konumumuzu güçlendirmek istiyoruz. vasıflı işçiler için rekabet ve akademik mükemmellik. OECD karşılaştırmasında, Almanya, Kanada ile birlikte mezunlar arasında en yüksek eğitime devam oranına sahip. Bu da bizi yabancı öğrencilerimize ve mezunlarımıza yönelik karşılama kültürünü genişletmeye devam etmeye teşvik ediyor.”

Haberin Detayları

Üniversitelerin uluslararasılaşmasına yönelik yeni strateji dört merkezi eylem alanını içermektedir:

1. Uluslararası hareketliliğin motoru olarak üniversiteler: Federal ve eyalet hükümetleri, gelişmiş bir karşılama kültürü ve daha fazla yabancı dil eğitim programı aracılığıyla uluslararası öğrencilerin ve araştırmacıların işe alınmasını, entegrasyonunu ve işte kalmalarını teşvik etmektedir. Buna ek olarak, Almanca dil becerilerinin öğretimi geliştirilecek, eğitimin başarı oranı artırılacak ve uluslararası mezunların kalması için daha fazla fırsat yaratılacaktır. Aynı zamanda yerli öğrencilerin ve araştırmacıların uluslararasılaşma deneyimleri de güçlendirilecektir.
  2. Yasal ve yapısal çerçevenin iyileştirilmesi: Federal ve eyalet hükümetleri, hızlandırılmış vize ve ikamet prosedürleri, esnek erişim yolları ve optimize edilmiş tanınma uygulamaları yoluyla uluslararası öğrencilere yönelik düzenleyici gereklilikleri iyileştirmek istemektedir. Üniversite personelinin çeşitlendirilmesi ve ihtiyaçlara uygun barınma sağlanması da diğer eylem alanları arasında yer alıyor.
  3. Küresel bağlamda uluslararası işbirliği: Federal ve eyalet hükümetleri üniversitelerde krize dayanıklı yapıları teşvik ediyor ve akademik özgürlüğü korumaya kararlılar. Bunu yaparken Avrupa Yükseköğretim Alanının daha da güçlendirilmesine kararlıdırlar. Aynı zamanda demokratik yönelimli ülkelerle daha yoğun bir işbirliği ve özellikle Küresel Güney'de ortaklıkların coğrafi olarak çeşitlendirilmesi peşinde koşuyorlar.
  4. Dijital dönüşümün kullanılması: Federal ve eyalet hükümetleri, dijitalleşme ve uluslararasılaşmanın stratejik entegrasyonunu teşvik ediyor, veri koruması açısından güvenli altyapılar oluşturuyor ve dijital değişim için ortak standartlar geliştirmeye çalışıyor. Sanal formatlar fiziksel hareketliliği tamamlar ve uluslararası eğitime erişimi genişletir.
Yeni strateji 2024-2034 dönemi için geçerli. Her biri kendi sorumluluğunda olan federal hükümet ve eyaletler tarafından uygulanıyor. Buna, ilerlemeye ilişkin gösterge bazlı raporlama da eşlik edecek.

Daha fazla bilgi

Haberler/internationalisierungsstrategie