Stark-Watzinger/Streichert-Cllivot: DigitalPakt dijital eğitimi ana akım haline getiriyor

Felaket

New member
DigitalPakt Okulu 2019-2024 ev yolunda. Başvuru sürecinin Mayıs 2024'te sona ermesiyle birlikte Okullar için Temel Dijital Pakt'taki fonların yüzde 97'si onaylandı. Son on iki ayda, Okullar için Temel Dijital Pakt'tan neredeyse bir milyar avroluk federal fon aktı. Federal hükümet, DigitalPakt Okulu ile eyaletlerin ve belediyelerin dijital eğitim altyapısına artan yatırımlarını desteklemektedir: Eğitim ve Kültür Bakanları Konferansı'nın “Dijital Dünyada Eğitim” stratejisinin uygulanmasını desteklemekte ve böylece altyapı temeli. DigitalPakt Okulu böylece “dijital medya ve araçlarla öğretme ve öğrenme”den sürekli değişen dijital gerçeklikte öğrenme ve öğretmeye giden yolu açar.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger şöyle açıklıyor:

“Dijital anlaşmayla Almanya'daki hemen hemen tüm okullara ulaştık. Öğretmenlerin ve öğrencilerin modern öğretim için dijital bir eğitim altyapısına erişebilmeleri bizim için önemlidir. Okullarımızı daha dijital hale getirmek ve dijital eğitimin tüm potansiyelinden yararlanmak için birlikte çalışmakla ilgilidir. Henüz orada değiliz. Bu nedenle Dijital Pakt 2.0'a ihtiyaç var. Federal desteğin ancak eyaletlerin gerekli yatırımlarını tamamlayabileceği açıktır.”

Eğitim ve Kültür İşleri Bakanları Konferansı (KMK) Başkanı ve Saarland Eğitim ve Kültür Bakanı Christine Streichert-Cllivot şunları söylüyor:

“DigitalPakt Okulu ile, dönem sonunda açıkça görülebileceği gibi, önemli ilerleme kaydettik ve okullarımızdaki dijital ekipman ve altyapıyı önemli ölçüde geliştirdik. Devlet tarafında ise mevcut fonların neredeyse tamamı projelere bağlı, dolayısıyla okullarımızın dijital dönüşümünün temelini attığımızı haklı olarak iddia edebiliriz. Ancak dijitalleşme devam eden bir görevdir ve bunu gelecekte tehlikeye atmamak için ortak, ulusal bir çaba içinde bilimsel, siyasi, idari ve aynı zamanda önemli miktarda mali desteğe ihtiyaç vardır. Eyaletler, Okul Dijital Paktı'nın devamını okul sektöründe dijitalleşmenin başarısı için gerekli bir ön koşul olarak görüyor. Eylemlerimizin hedefi ve ölçütü, öğrencilerimizi içinde yaşadığımız dijital dünyaya yönelik tüm becerilerle donatmaktır.”

Haberin Detayları

Federal eyaletlerin okul sektöründe dijitalleşmeyi teşvik etmeye yönelik çeşitli önlem ve programlarına ek olarak DigitalPakt Okulu, bu dijital dönüşüm sürecinin önemli bir itici gücüdür. Birkaç bölümden oluşuyor: İlk olarak, okullardaki altyapıyı genişletmek amacıyla 2019 yılında başlatılan Okullar için Temel Dijital Pakt. Federal hükümet bunun için eyaletlerin kendi katkılarıyla tamamladığı 5 milyar avroluk kaynak ayırıyor. İkincisi, Corona salgını sonrasında federal ve eyalet hükümetlerinin üzerinde mutabakata vardığı üç ek anlaşma: Okulların mobil cihazlar satın alabilmesi ve bunları evde kendi cihazlarını kullanamayan öğrencilere ödünç verebilmesi için acil bir ekipman programı için 500 milyon euro Öğretmenlere ekipman kredisi temini için 500 milyon avro ve dijital teknolojinin sahada kullanılabilirliğini sağlamak amacıyla idareye destek için 500 milyon avro.

DigitalPakt Okulu'nda federal hükümetten toplam 6,5 milyar Euro sağlanıyor. Bu federal fonlar eyaletlerin kendi katkılarıyla yüzde 10'luk katkılarıyla 7,2 milyar avroya çıkarılacak.

DigitalPakt Okulu'nun dört program bölümünde mevcut olan 6,5 milyar avronun toplam 3,4 milyar avroluk kısmı federal fonlardan Haziran 2024'e kadar akmış olacak. Bu, eyaletlerin her altı ayda bir federal hükümete rapor ettiği rakamlardan ortaya çıkıyor.

30 Haziran 2024 itibarıyla, öğrencilere yönelik ödünç cihaz alımına yönelik acil ekipman programındaki ve öğretmenlere yönelik ödünç cihaz alımına yönelik ek programdaki fonların neredeyse tamamı harcanmıştır.

Ayrıca idareye yönelik ek programdaki fon taahhüdü ve çıkışında da artış olmuştur. 30 Haziran 2024 itibarıyla fonların toplam yüzde 77'si taahhüt edildi. Bu, referans tarihi olan 30 Haziran 2023'e göre yaklaşık 156 milyon avroluk bir artışa tekabül ediyor. 227 milyon avroluk fonların yüzde 46'sı zaten çekildi; bu da bir yıl öncesine göre 135 milyon avro daha fazla.

DigitalPakt Okulu'nda eyaletler tarafından onaylanan projeler 2025 yılı sonuna kadar federal hükümete faturalandırılabilir. Sınır ötesi projeler için ise 2026 yılı sonuna kadar faturalandırılabilir.

DigitalPakt Okulu ile federal ve eyalet hükümetleri, dijital değişim zamanlarında her çocuk için eşit fırsatların yanı sıra tüm ergenlerin katılımını ve olgunluğunu mümkün kılmak için eğitim sistemi için gerekli koşulları yaratma ortak hedefini takip ediyor. Eyaletlerin ve belediyelerin dijital dünyada öğretme ve öğrenmenin temelini oluşturan yerel eğitim altyapısına daha fazla yatırım yapmalarını sağlar. Yatırımlar, güvenilir ve verimli dijital eğitim altyapılarının geliştirilmesini sağlıyor.

Daha fazla bilgi

www.digitalpaktschule.de