Stark-Watzinger: Rakamlar ilk büyük BAföG reformumuzun etkisini doğruluyor

Felaket

New member
Federal İstatistik Ofisi, bugün Federal Eğitim Yardım Yasası'nın (BAföG) 2023 istatistiklerini sundu. Buna göre BAföG fonu alan kişi sayısı neredeyse yüzde bir oranında artarken, ortalama fon miktarı da yüzde sekiz arttı.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger şöyle açıklıyor:

“BAföG fonu alan kişi sayısının ve ortalama fon tutarlarının üst üste ikinci yıldır artmasından çok memnunum. Bu rakamlar, BAföG'ü daha fazla kişiye açtığımız ve faydaları önemli ölçüde artırdığımız, yasama döneminin başında yaptığımız ilk büyük BAföG reformunun etkisini doğruluyor. BAföG uygunluğunun önemli ölçüde daha yüksek ödenekler yoluyla genişletilmesi yapılacak doğru şeydi.
Eğitim anne babanızın cüzdanına bağlı olmamalıdır. Bu nedenle BAföG'ü bu yıl daha da iyi hale getirdik ve üçüncü BAföG reformuyla okul yılının başında veya 2024/25 kış döneminde daha fazla yapısal ve mali iyileştirmeler sağladık. Bu sayede ülkemizde fırsat eşitliğini güçlendirmeye devam ediyoruz.”

Haberin Detayları

2012'den 2021'e kadar BAföG finansmanı alan kişi sayısı her yıl azaldı. Federal İstatistik Ofisi'nin sunduğu 2023 istatistiklerine göre, üst üste ikinci yıldır yine hafif bir artış yaşandı. Bu durum özellikle kısmen finanse edilen öğrenci sayısında önceki yıla göre yüzde beş artışla 256.200'e yükseldi.

Ortalama finansman miktarı da arttı: BAföG alıcıları ayda ortalama 640 avro aldı; bu, önceki yıla göre 47 avro veya yüzde sekiz daha fazla. 2023 yılı, 2022 yılında yürürlüğe giren ve diğer hususların yanı sıra ödenekleri yüzde 20,75, ihtiyaç oranlarını ise yüzde 5,75 oranında artıran 27. BAföG Değişiklik Kanunu'nun tam anlamıyla yürürlüğe girdiği ilk yıl oldu.

Daha fazla bilgi

Haberler/bafoeg