Stark-Watzinger/Paus: Yatırımlar için mali yardıma artık tüm ülkelerde başvurulabiliyor

Felaket

New member
Federal hükümet, ilkokul çocuklarına yönelik tüm gün eğitim ve bakımın niceliksel ve niteliksel olarak 2027 yılı sonuna kadar genişletilmesi için neredeyse üç milyar avro sağlıyor. Federal ve eyalet hükümetleri artık ilgili eyalet programları üzerinde anlaşmaya vardı. Finansman başvuruları artık 16 ülkenin tamamındaki ilgili iletişim noktalarına yapılabilir.

Bettina Stark-Watzinger, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı:

“İyi eğitim ve bakım hizmetleri, daha iyi eğitim fırsatlarının ve daha fazla fırsat eşitliğinin anahtarıdır. Bu durum, erken yaşta başlamayı ve ilkokul çağındaki çocuklara tam gün eğitim ve bakım sağlamayı daha da önemli hale getiriyor. Başlangıç Şansları programıyla, özellikle zorlukların en fazla olduğu okulları destekliyoruz. Aynı zamanda mümkün olduğu kadar çok sayıda okul çocuğu ve ebeveyni için tüm gün boyunca yüksek kalitede olanaklar yaratmak istiyoruz. Çünkü erken çocukluk eğitimi her zamankinden daha önemli ve hala yetişmemiz gereken çok şey var. İşte bu nedenle, ilkokul çağındaki çocuklara yönelik tam günlük programı daha da genişletmek için ülke çapındaki finansmanı kullanıyoruz. Bunu yaparken, 2026'dan itibaren kademeli olarak yürürlüğe girecek olan ilkokul çağındaki çocuklara yönelik yasal tam gün bakım hakkının karşılanması için gerekli koşulları yaratmak istiyoruz.”

Lisa Paus, Aile, Yaşlılar, Kadınlar ve Gençlikten Sorumlu Federal Bakan:

“Okulun başladığı dönem birçok ebeveyne yeni bakım durumları sunuyor. Federal eyaletlerin, ilkokul çocuklarına güvenilir, yüksek kalitede bakım sağlama kapasitelerini genişletmelerini destekliyoruz. Tüm gün süren yatırım programı artık ülke çapında başlıyor. Federal eyaletler 2027 yılına kadar neredeyse üç milyar Euro'yu kullanabilirler: daha fazla tam zamanlı çalışma yeri, uzman personel alımı ve odaların yenilenmesi ve tefrişatı için.
Yüksek kaliteli tüm gün bakım, ebeveynlerinin evi ne olursa olsun, çocuklara eğitim yolunda destek sağlar. Federal hükümetin 2026 yılına kadar dört milyar avro yatırım yapacağı kısa süre önce kararlaştırılan kreş bakımının geliştirilmesiyle de bu hedefi takip ediyoruz. Bunu, yatırım programına ilişkin anlaşma takip ediyor: 16 federal eyaletin tamamında, ülkemiz daha da büyüyecek. Tüm gün süren genişleme sayesinde aile dostu, çünkü 16 eyaletin tümü tekliflerini genişletiyor.
Şu anda bakım konusunda hala bir boşluk olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda tüm gün süren aktivitelere olan ihtiyaç da sürekli artıyor. Şu anda 1,8 milyon ilkokul çocuğu, yani yüzde 56'sı bu imkandan yararlanıyor. Bu eğilimin arttırılması gerekiyor: Çok sayıda ebeveyn, özellikle de anneler, çocuk bakımı nedeniyle gönülsüzce yarı zamanlı çalışıyor. Özellikle vasıflı işgücü sıkıntısının yaşandığı dönemlerde, daha uzun çalışma saatleri ile aileyi uzlaştırmak için daha fazla tam gün seçenek çok önemli.”

Haberin Detayları

Mali yardım, eyaletler, belediyeler ve belediye birlikleri tarafından tam gün eğitim ve bakım hizmetlerinin nicelik ve niteliğini artırmak amacıyla alınan ek yatırım önlemleri için verilmektedir. Yeni binalar, dönüşümler, genişletmeler (bina ve arazi edinimi de dahil olmak üzere), enerji tasarrufu sağlayan yenilemeler dahil yenilemeler ve ayrıca tüm gün eğitim ve bakım tekliflerini donatmak için kullanılabilirler. Tüm gün süren genişleme yatırım programının temeli, federal ve eyalet hükümetleri tarafından 2023 baharında imzalanan ilgili idari anlaşmadır.

Tüm gün genişletme yatırım programı, ilkokul çağındaki çocuklara yönelik tüm gün eğitim ve bakıma ilişkin yasal hakla yakından bağlantılıdır. 2026/27 öğretim yılından itibaren yasal hak 1. sınıftan itibaren çocuklar için geçerlidir. Daha sonra bu süreç, 2029/30 öğretim yılında 1'den 4'e kadar olan tüm çocukların yasal olarak tüm gün eğitim ve bakım hakkına sahip olmasına kadar adım adım devam edecek.

Daha fazla bilgi

Haberler/ganztag