Stark-Watzinger/Paus: Tüm gün teklifleri çocuklarımız için fırsatlarla dolu

Felaket

New member
Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Haberler) ile Federal Aile, Yaşlılar, Kadınlar ve Gençlik Bakanlığı (BMFSFJ), “Tüm günü çok profesyonel hale getirin” sloganı altında bu yıl ikincisi için tam günlük bir kongre düzenliyor. bugün ve yarın saat. 2024 tüm gün sürecek kongrenin odak noktası, tam gün okullarda ve okul sonrası bakım merkezlerinde öğretmenler, eğitimciler ve kariyer değiştiriciler arasındaki işbirliğidir.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger şöyle açıklıyor:

“Ebeveynler çocukları için tüm gün seçenekleri istiyor. Bunlar fırsatlarla dolu: bireysel destek, daha fazla katılım ve aile ile iş arasında daha iyi bir denge için. Bunları kullanmak ve çocuklara tüm okul günü boyunca mümkün olan en iyi desteği sağlamak için öğretmenler ve diğer eğitim personeli arasındaki çok profesyonelli işbirliğine güveniyoruz. Bu özellikle ders dışı işbirliği ortakları ve kariyer değiştiriciler için geçerlidir. Bu, herkesin kendi bakış açısı ve uzmanlığıyla katkıda bulunabileceği anlamına gelir. StartChances programı bu nedenle çok profesyonelli ekiplerin güçlendirilmesini de içeriyor.”

Federal Aile İşleri Bakanı Lisa Paus şöyle açıklıyor:

“Başarılı bir eğitim ve yetiştirmenin ön koşulu, eğitim dezavantajlarını azaltan, özellikle anneler için daha fazla istihdama yol açan ve ülkemizde vasıflı işçilerin güvence altına alınmasına yardımcı olan tüm gün süren tekliflerdir. İlkokul çağındaki çocuklar gün boyunca öğretmenleri, eğitim uzmanları veya diğer becerilere sahip yetişkinlerle birçok olumlu deneyim yaşayabilir. Ancak tam gün bakıma ilişkin yasal hak başlayana kadar personel alımı temel bir konu olmaya devam edecek. Çok profesyonelli işbirliğini güçlendirmek istiyoruz. Bu amaçla, halihazırda pedagojik eğitim almadan tam zamanlı çalışan kişilerin nitelikleri için teknik bir temel olan bir eğitim müfredatı geliştiriyoruz.”

Haberin Detayları

Tüm gün süren kongre, bilim ve derneklerle birlikte, okul yönetimi ile çocuk ve gençlik refahı hizmetlerine, tüm gün süren eğitim ve bakım için çok-uzmanlı işbirliğinin nasıl tasarlanabileceği konusunda teknik dürtüler ve düşünce kaynağı sağlamayı amaçlıyor.

Çocukların katılım fırsatlarını iyileştirmek ve ailelerin günlük yaşamlarını daha iyi organize etmelerine daha iyi destek olmak amacıyla, ilkokul çağındaki çocukların yasal tüm gün eğitim ve bakım hakkı, 2021 yılında Tüm Gün Destek Yasası'nda (GaFöG) düzenlendi. 2026/27 öğretim yılından itibaren yasal hak, birinci sınıftan itibaren çocuklar için geçerlidir. Daha sonra bu süreç, 2029/30 öğretim yılında birinci sınıftan dördüncü sınıfa kadar olan tüm çocukların yasal olarak tüm gün eğitim ve bakım hakkına sahip olmasına kadar adım adım devam edecek.

Federal hükümet, yatırım maliyetlerine (3,5 milyar avro) ve işletme maliyetlerine (2026'dan itibaren artacak; 2030'dan itibaren yılda 1,3 milyar avro) katkıda bulunuyor.

Daha fazla bilgi

www.ganztagsschule.org
www.recht-auf-ganztag.de