Stark-Watzinger/Paus: Tam gün bakım fırsatlarla doludur ve iş ve aile uyumunu geliştirir

Felaket

New member
Federal hükümet, 2027’nin sonuna kadar ilkokul çocuklarına yönelik tam gün eğitim ve bakımın genişletilmesi için federal eyaletlere yaklaşık üç milyar avroluk mali yardım sağlıyor. 16 federal eyaletin tümü şimdiden imzaladıktan sonra, yeni yatırım programı tüm gün genişletme, Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger ve Federal Aile Bakanı Lisa Paus tarafından idari anlaşmanın imzalanmasıyla başlar.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger açıklıyor:

“Çocuklarımızın daha fazla eğitim fırsatına ve daha fazla fırsat eşitliğine ihtiyacı var. Tüm gün bakım fırsatlarla doludur: bireysel destek, daha fazla katılım, aile ve iş arasında daha iyi uyum için. Bu nedenle, üç milyar avroya kadar bir yatırım programı ile tüm gün tekliflerini destekleyeceğiz. Bu sadece nicelikle ilgili değil, her şeyden önce kaliteyle ilgili. Bu nedenle federal bir hükümet olarak, tüm gün bakımın kalitesini bilim ve sivil toplumla destekleyeceğiz. Federal ve eyalet hükümetlerinin bir araya gelmesi olumlu. Bu önemli bir işaret çünkü eğitim politikasında dönüşüm ancak birlikte sağlanabilir.”

Federal Aile, Yaşlılar, Kadınlar ve Gençlik Bakanı Lisa Paus açıklıyor:

“Yeni yatırım programının başlaması, ülkemizdeki aileler için güçlü bir sinyaldir. Federal ve eyalet hükümetleri, tüm gün süren eğitim ve bakımı tüm ülkeye yaymak için birlikte çalışıyor. İlkokuldaki çocuklar için tam gün teklifler, eğitim dezavantajlarını azaltır ve hayata iyi bir başlangıç yapma şansını artırır. Eğitim başarısı ebeveyn evine daha az bağımlı hale gelir. Bir diğer önemli etki: Tam gün bakım, iş ve aile uyumunu iyileştirerek, özellikle anneler arasında daha fazla istihdama yol açıyor. Bütün bunlar ülkemize vasıflı eleman temini için de önemli unsurlar.”

Haberin Detayları

Federal mali yardım, tam gün eğitim ve bakım tekliflerinin niceliksel veya niteliksel olarak genişletilmesi için federal eyaletler, belediyeler ve belediye birlikleri tarafından ek yatırım önlemleri için verilir. Binaların ve arazinin satın alınması, yeni inşaat, dönüşüm ve genişlemenin yanı sıra yenileme (enerji yenileme dahil) ve tüm gün eğitim ve bakım tekliflerinin ekipmanı için kullanılabilirler. Başvurular, ilgili eyalet programı yayınlanır yayınlanmaz ilgili federal eyalette yapılabilir.

Tüm gün genişlemeye yönelik yatırım programı, 2021’de Tüm Gün Teşvik Yasası’nda (GaFöG) düzenlenen ilkokul çağındaki çocuklar için tüm gün eğitim ve bakıma yönelik yasal hakla yakından ilgilidir. 2026/27 öğretim yılından itibaren, yasal hak 1. sınıftan itibaren çocuklara uygulanacaktır. Bundan sonra, 2029/30 öğretim yılına kadar 1. ve 4. sınıflardaki tüm çocukların tüm gün eğitim için yasal hakları olacak şekilde kademeli olarak devam edecektir. ve bakım.

Daha fazla bilgi

Haberler/tüm gün okulları
www.recht-auf-ganztag.de