Stark-Watzinger: Mükemmel ağ, Startchancen programının bilimsel desteğini devralacak

Felaket

New member
Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Haberler), Start-Up Opportunities programına bilimsel destek sağlamak üzere disiplinler arası bir araştırma ağı seçerek programın uygulanmasında bir başka önemli adım atıyor. Bilimsel destek, yenilikçi ve etki odaklı yapıların ve süreçlerin geliştirilmesini desteklemeyi amaçlıyor.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger açıklıyor:

“Start Opportunities programı, eğitim politikasındaki dönüşümün başlangıcıdır. Mümkün olan en büyük etkiyi elde etmek için, tüm süresi boyunca bilimsel olarak desteklenecektir. Profesör Maaz liderliğindeki mükemmel ve çok deneyimli bir araştırma ağının bu merkezi görevi üstlenecek olmasından büyük mutluluk duyuyorum. Bağımsız bir inceleme komitesinin tavsiyesini takip ediyoruz ve bilim odaklı bir şekilde istikrarlı bir şekilde ilerliyoruz. Amacımız, eyaletlerin destek yapılarında ve Start Opportunities okullarında sorumlu olanlara, eğitim başarısının özel destek teklifleri aracılığıyla sosyal Haberin Detaylarıdan ayrıştırılması için veriye dayalı okullar ve dersler geliştirmede mümkün olan en iyi desteği sağlamaktır. On yıl boyunca planlanan bilimsel destek, derin değişim süreçlerini başlatmayı ve bunları sistemde sürdürülebilir bir şekilde sabitlemeyi mümkün kılacaktır.”

Araştırma ağının başkanı Prof. Dr. Kai Maaz şunları ekliyor:

“Start Opportunities programı ayrıca bilimin, başarılı eğitim biyografilerini sosyal geçmişe bakılmaksızın ortaklaşa teşvik etmek için eğitim uygulamaları ve eğitim yönetimiyle yeni iş birliği biçimleri yaratması için bir fırsattır. Bu nedenle araştırma derneği olarak Haberler'den gelen olumlu haberlerden çok memnunuz. Start Opportunities programı, okullarda ve derslerde geliştirme çalışmalarının yanı sıra okul destek sistemlerini ve eğitim sisteminin yönetimini de hesaba kattığı için finansman stratejisinde gerçek bir paradigma değişimini temsil ediyor. Bu nedenle bilimsel destekle, özellikle eğitim sistemindeki farklı aktörlerin etkileşimini bir bütün olarak ele almak istiyoruz. Bu, birçok bireysel sorunun birikiminden kaynaklanan mevcut zorluklarla tutarlı, akıllı ve sürdürülebilir bir şekilde başa çıkmanın ve Start Opportunities programının iddialı hedeflerine ulaşmanın tek yoludur.”

Haberin Detayları

Bilimsel destek, Startchancen programının ayrılmaz ve önemli bir parçasıdır ve Startchancen fonlarının eşit fırsatlar açısından mümkün olan en büyük etkiye sahip olmasını sağlamaya yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Seçilen araştırma ağı, eyaletlerdeki destek yapılarını bilimsel uzmanlıkla desteklemeyi, Startchancen okullarına programı uygulamada kanıta dayalı destek sağlamayı ve çocukların ve gençlerin becerilerinin ve kişilik gelişiminin sosyal geçmişlerinden bağımsız olarak nasıl güçlendirilebileceğine dair içgörüler edinmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, araştırma ağı disiplinler arası bir şekilde ve eğitim araştırması, eğitim uygulaması ve eğitim yönetimi arasındaki arayüzde çalışmaktadır. Harici değerlendirme ile işbirliği içinde, Startchancen programının etkinliği sürekli olarak izlenecek ve gerekirse buna göre ayarlanacaktır. Genel olarak, Startchancen programının ötesinde de bir etkisi olan okul eğitiminin yapılarında ve süreçlerinde bir değişim ve yenilik kültürü yaratılacaktır.

Startchancen programının bilimsel desteği için bir araştırma konsorsiyumunun finansmanına ilişkin kılavuz, bilim camiasında büyük bir karşılık buldu. Haberler, finansman kılavuzunun karmaşık gereksinimlerini yüksek düzeyde yetkinlik, yenilikçi fikirler ve kapsamlı deneyimle karşılayan teknik olarak sağlam ve çok yüksek kaliteli iki proje taslağına sahipti. Prof. Dr. Kai Maaz, DIPF | Leibniz İnsan Araştırmaları ve Eğitim Bilgisi Enstitüsü liderliğindeki araştırma konsorsiyumu lehine karar, nihayetinde bir bilimsel inceleme komitesinin finansman önerisi dikkate alınarak verildi. Haberler böylece Startchancen programının kavramsallaştırılması ve uygulanmasında bilim odaklı yaklaşımı tutarlı bir şekilde sürdürüyor. Konsorsiyumdan şimdi sürecin ikinci aşamasında resmi finansman başvuruları sunması istenecek. Startchancen programının bilimsel desteğinin 1 Ekim 2024'te başlaması planlanıyor.

Daha fazla bilgi

Haberler/startchancen-programm