Stark-Watzinger/Lindner: Genel eğitimin önemli bir parçası olarak finansal eğitimi güçlendirin

Felaket

New member
Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger ve Federal Maliye Bakanı Christian Lindner bugün Finansal Eğitim Girişimi’nin temel taşlarını sundular. Bunlar, OECD ile işbirliği içinde bir ulusal finansal eğitim stratejisinin geliştirilmesini, teklifleri bir araya getirmek ve ağ oluşturmak için merkezi bir finansal eğitim platformunun oluşturulmasını ve finansal eğitim araştırmalarının güçlendirilmesini öngörüyor.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger açıklıyor:

“Finansal eğitim, genel eğitimin önemli bir parçasıdır ve aynı zamanda bir fırsat eşitliği sorunudur. Bu yüzden onları birlikte güçlendirmek istiyoruz. Tüketici bilgilerinin ötesine geçen ve insanları finans ve ekonomi hakkında bilgi edinme ve bunu günlük yaşamlarında uygulama konusunda güçlendiren finansal okuryazarlık öğrenimine ihtiyacımız var. Kendi cep telefonu sözleşmenizi anlamak, yaşlılık hükümünüzü erkenden halletmek kadar önemlidir. Finansal eğitim konusunda daha fazla araştırma yaparak, bunun için iyi bir temel oluşturacağız ve teklifleri merkezi bir platformda toplayıp aktörleri bir araya getireceğiz.”

Federal Maliye Bakanı Christian Lindner açıklıyor:

“Finansal eğitim, kendini güçlendirmenin bir aracıdır. Tam sosyal ve ekonomik katılımın bir parçası, sigorta ve emeklilik kararlarından sermaye piyasası fırsatlarının kullanılıp kullanılmadığı ve hangi riskle kullanıldığı sorusuna kadar her bireyin kendileri için yetkin finansal kararlar alabilmesidir. Almanya’da mülk edinme ve servet biriktirme zaten gereksiz yere zor. Buradaki engelleri yıkmak istiyoruz. Buna finansal bilginin geliştirilmesi ve bağımsız kararların desteklenmesi de dahildir. Ortak inisiyatifimizle uzun vadede refah ve varlık birikimi için yeni fırsatlar yaratabileceğimize inanıyorum.”

Önemli sorunlar belgesini Haberler/eckpunkte-finanzielle-bildung adresinde bulabilirsiniz.

Haberin Detayları

Ortak girişimle, iki federal bakanlık katılım, büyüme ve refah potansiyelinin artık kullanılmamış kalmaması için Almanya’daki finansal eğitim düzeyini iyileştirme hedefini sürdürüyor. Finansal Eğitim kapsamında, ilk sözleşme kararlarından vergi iadelerine ve emeklilik provizyonuna kadar hayatın farklı evrelerindeki çeşitli sorular incelenir.