Stark-Watzinger/Günther-Wünsch: Almanya çapında giderek daha fazla okul dijital anlaşmadan yararlanıyor

Felaket

New member
Eyaletler, dijital anlaşmadaki fonların kullanımına ilişkin yeni rakamları federal hükümete bildirdi. Buna göre, 2019 yılının başından bu yana okullarda dijital altyapının genişletilmesi için 2,3 milyar avroluk federal fon faturalandırıldı ve 4,7 milyar avroluk projeler onaylandı. Federal hükümet, Dijital Pakt ile eyaletlerin ve belediyelerin dijital eğitim altyapısına artan yatırımlarını destekliyor.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger şöyle açıklıyor:

“Dijital anlaşmayla birlikte son hamleye doğru artan bir hızla ilerliyoruz. Almanya genelinde yaklaşık 28.000’den fazla okul bundan yararlanıyor. Aynı zamanda, 2025 yılı sonuna kadar ve 2026 yılı sonuna kadar sınır ötesi projeler için kullanılabilecek ve kullanılması gereken hala çok fazla para mevcut. Bu, devletlerin dijitalleşme konusunda daha fazla desteklenmesi açısından önemlidir. eğitim. Okullar için yeni bir dijital eğitim altyapısının temelini oluşturduğumuz ve aynı zamanda eğitim için yapay zekanın muazzam potansiyelinden faydalandığımız sınır ötesi projeler de iyi bir şekilde gelişiyor. Sorunun büyüklüğü göz önüne alındığında, Dijital Pakt 2.0 aracılığıyla daha hedefe yönelik ve bürokratik olmayan dijitalleşme ile ülkemizdeki okulları desteklemeye kararlıyım. Ancak ilk dijital anlaşmadaki deneyimlerden ders almamız gerekiyor. Federal desteğin yalnızca eyaletlerin gerekli yatırımlarını tamamlayabileceği açıktır.”

Eğitim Bakanları Konferansı Başkanı ve Berlin Eyaleti Eğitim, Gençlik ve Aile Senatörü Katharina Günther-Wünsch şöyle açıklıyor:

“Federal ve eyalet hükümetleri aldıkları önlemlerle, mevcut zorluklara birlikte yanıt verebileceklerini ve pedagojinin önceliği altında dijital bir eğitim altyapısının kapsamlı bir şekilde geliştirilmesi için uygulanabilir çözümler geliştirebileceklerini gösterdiler. DigitalPakt School yatırım programı dinamik durumda kendini kanıtladı. Federal Bakanın dijital anlaşmayı sürdürme konusundaki açık kararlılığından memnunum. Burada hızlı bir şekilde anlaşmaya varmamız gerekiyor çünkü bazı ülkeler 2024 yılına kadar ilk dijital anlaşmadan gelen fonları tamamen tüketmiş olacak. Eyaletler de öğretmen yetiştirmek için büyük mali çabalar sarf ediyor. 2020’den bu yana 1 milyon öğretmen dijital eğitim alanında ileri eğitimlere katıldı. Ayrıca okullara yönelik 40.000 eğitim tedbiri ve 33.000 danışmanlık ve destek hizmeti gerçekleştirildi.”

Haberin Detayları

DigitalPakt Okulu birkaç bölümden oluşmaktadır: İlk olarak, okullardaki altyapının genişletilmesi için 2019 yılında başlatılan temel DigitalPakt Okulu. Federal hükümet bunun için eyaletlerin kendi katkılarıyla tamamladığı 5 milyar avroluk kaynak ayırıyor. İkincisi, korona salgını sonrasında federal ve eyalet hükümetlerinin üzerinde anlaştığı üç ek anlaşma: Okulların mobil cihazlar satın alabilmesi ve bunları evde kendi cihazlarını kullanamayan öğrencilere ödünç verebilmesi için acil bir ekipman programı için 500 milyon euro . Öğretmenlere kredi ekipmanı temin etmek için 500 milyon euro daha. Ve dijital teknolojiyle ilgilenmesi gereken yöneticileri desteklemek için 500 milyon euro. Federal hükümetin DigitalPakt Okulu’nda toplamda 7,2 milyar avro eyaletlerin kendi katkıları da dahil olmak üzere 6,5 milyar avro var. DigitalPakt Okulu’ndaki eyaletlerden yeni onaylar Mayıs 2024’e kadar hâlâ mümkündür.

Haziran 2023 itibarıyla, mevcut 6,5 milyar avroluk federal fonun toplam 2,3 milyar avroluk kısmı DigitalPakt Okulu’nun tüm bölümlerinden dışarı akmıştı. Bütçe taahhüdü 4,7 milyar avrodur.

Temel dijital anlaşmanın bir parçası olarak, mevcut beş milyar avrodan 1,2 milyar avro çıktı. Halihazırda onaylanan ve tamamlanan projelere yönelik bütçe taahhüdü 4,5 milyar euro oldu. Bu, fonların yüzde 90’ına tekabül ediyor.

15 Ağustos 2022 itibarıyla, öğrencilere yönelik ödünç cihazların satın alınmasına yönelik acil ekipman programındaki ve öğretmenlere yönelik ödünç cihazların satın alınmasına yönelik ek programdaki fonların neredeyse tamamı zaten harcanmıştı.

Yöneticilere yönelik ek programda şu ana kadar mevcut 500 milyon Euro’nun yaklaşık 92 milyonu dışarı aktı. 231 milyon Euro tutarındaki toplam hacmin yüzde 46’sı şu anda onaylanmış ve kısmen tamamlanmış projelere bağlı.

DigitalPakt Okulu’nda halihazırda eyaletler tarafından onaylanmış veya Mayıs 2024’e kadar onaylanacak olan projeler, 2025’in sonuna kadar veya eyaletler arası projeler için 2026’nın sonuna kadar federal hükümete fatura edilebilir. Henüz herhangi bir finansman başvurusu yapmamış olanlar, federal eyaletlerin finansman yönergelerine bağlı olarak yine de proje başlatabilir ve uygulayabilirler.

DigitalPakt Okulu ile federal ve eyalet hükümetleri, dijital değişim zamanlarında her çocuk için eşit fırsatların yanı sıra tüm ergenlerin katılımını ve olgunluğunu mümkün kılmak için eğitim sistemi için gerekli koşulları yaratma ortak hedefini takip ediyor. Eyaletlerin ve belediyelerin dijital dünyada öğretme ve öğrenmenin temelini oluşturan yerel eğitim altyapısına daha fazla yatırım yapmalarını sağlar. Yatırımlar, güvenilir ve verimli dijital eğitim altyapılarının geliştirilmesini sağlıyor.