Stark-Watzinger: Forum #FutureStrategy, çevik bir inovasyon sistemi için konumlandırmamızı yönlendiriyor

Felaket

New member
Gelecekteki araştırma ve inovasyon stratejisinin bir parçası olarak #FutureStrategy forumu artık çalışmaya başlıyor. Komite, hem federal hükümete hem de misyon ekiplerine gelecekteki stratejinin uygulanması konusunda tavsiyelerde bulunan iş dünyası, bilim ve sivil toplumdan 21 uzmandan oluşuyor.

Federal Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger şöyle açıklıyor:

“Gelecek stratejisiyle, federal hükümetin araştırma ve yenilik politikası için kendimize departmanlar arası bir temel oluşturduk. Bu şekilde çabalarımızı ve kaynaklarımızı bir araya getiriyor ve bunları çağımızın büyük zorluklarıyla uyumlu hale getiriyoruz. #FutureStrategy forumu artık Almanya’da ilgili tüm paydaşların katkıda bulunduğu açık ve çevik bir inovasyon sistemine yönelik hazırlıklarımızı ileriye taşıyor. Atanan uzmanlarla çalışmayı ve onların uygulama ve daha fazla geliştirme konusundaki desteklerini daha da sabırsızlıkla bekliyorum. Misyon ekiplerinin çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.”

Haberin Detayları

Araştırma ve inovasyona yönelik gelecekteki strateji, Alman araştırma ve inovasyon sisteminin güçlü bir stratejik konumlandırmasını sağlamak ve sosyal ve küresel zorlukların aşılmasına katkıda bulunmak amacıyla 8 Şubat 2023’te Federal Kabine tarafından onaylandı. Bu amaçla federal hükümet, koalisyon anlaşmasında formüle edilen gelecek alanlarını temel alan altı misyon üzerinde anlaşmaya vardı. Bunlar kaynak bilincine sahip yönetim, iklimin korunması ve biyolojik çeşitliliğin korunması, sağlık, dijital ve teknolojik egemenlik, uzay ve deniz araştırmalarının yanı sıra sosyal dayanıklılık gibi konuları ele alıyor. Her görev kendi hedefleriyle detaylandırılmıştır. Bu, bölümler arası görev ekiplerinin görevidir. #FutureStrategy Forumu, altı misyon boyunca harici bir uzman komitesi olarak tavsiyelerde bulunur. Üç forum üyesi belirli bir görev için sponsorluk üstlenmelidir. Forumun ilk toplantısı 21 Eylül’de Berlin’de gerçekleşecek.

Daha fazla bilgi

Haberler/zukunftsstrategie
Haberler/memberlist
 
Üst