Stark-Watzinger: Erfurt, DATI’nin genel merkezi olacak

Felaket

New member
Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Haberler), Alman Transfer ve Yenilik Ajansı’nın (DATI) kurucu komisyonunun tavsiyeleri doğrultusunda, DATI’nin genel merkezinin Erfurt’ta olmasına karar verdi. Kurucu komisyon, özellikle ajansın transfer ve inovasyon açısından canlı bir ortama yerleştirilmesi, erişilebilirliği ve yetenekler açısından çekiciliği gibi konuları dikkate alarak, uygun lokasyonlar konusunda daha önce yoğun bir şekilde fikir alışverişinde bulunmuştu.

Federal Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger şöyle açıklıyor:

“Alman Transfer ve Yenilik Ajansı, daha fazla iyi fikrin uygulamaya ve dolayısıyla şirketlere ve insanlara sunulması için merkezi bir araçtır. Şirket kurulumunda yer seçimi de önemlidir. Bu nedenle artık Erfurt’un DATI genel merkezi olmasına karar verdik. Burada belirleyici olan, Almanya’da merkezi bir konuma sahip, güçlü ve dinamik bir bilim bölgesine dahil olmaktı. Ülkemizde daha iyi ve hızlı transferler için Erfurt’un mükemmel bir başlangıç noktası olacağına eminim. DATIpilot finansman kılavuzumuz ihtiyacın ne kadar büyük olduğunu gösterdi. DATI’nin lokasyonuna ilişkin önerileri için kurucu komisyona teşekkür ediyorum. Daha sonra kısa süre içinde DATI yönetiminin reklamını yapacağız.”

Kurucu komisyon başkanı Dr. Stefan Groß-Selbeck şunu ekliyor:

“Kurucu komisyon olarak açık bir görüşmenin ardından, ajans için çok uygun olan birçok lokasyonun listesini karşılıklı olarak bakana sunduk. Kriterlere göre yönlendirilen ve 68’den fazla şehir ve bölgeye ilişkin geniş bir veri ve gerçek tabanını değerlendiren, ajansın kurulması için mükemmel koşullar sunan yerleri seçmek için çok aşamalı bir süreç kullandık. Konum ararken yaşanan geçmiş deneyimler, bu kararların ne kadar yakın ve zorlayıcı olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, yer seçimine yapıcı katkılarından dolayı komisyonun tüm üyelerine teşekkür etmek istiyorum ve daha fazla işbirliğini sabırsızlıkla bekliyorum.”

Haberin Detayları

Alman Transfer ve Yenilik Ajansı (DATI), transfer ve yeniliği teşvik etmede yeni bir çığır açmayı amaçlıyor. Amaç, araştırma sonuçlarını daha hızlı ve etkili bir şekilde uygulamaya ve insanlara sunmak ve Almanya genelinde yeni inovasyon potansiyelini ortaya çıkarmaktır. Konulara açık, teknolojik ve sosyal yeniliklere odaklanan ajans, ülkedeki spesifik ihtiyaç ve becerilere dayalı, “tek kaynaktan aktarım” sunan yenilikçi ve esnek bir finansman yaklaşımı izleyecek.

DATI kurucu komisyonu, Federal Araştırma Bakanlığı tarafından ajansın konumu ve yönetim kadrosuna yönelik öneriler geliştirmek üzere görevlendirildi. Ayrıca, geliştirme ve genişletme sırasında içerik ve prosedürle ilgili konularda öneriler geliştirecektir. Komite bilim, iş dünyası, dernekler, start-up’lar, ülkeler, uluslararası sektör ve parlamentodan 16 uzmandan oluşuyor.

Daha fazla bilgi

Haberler/dati