Stark-Watzinger: DATI kurucu komisyonuyla bir sonraki önemli adımı atıyoruz

Felaket

New member
Alman Transfer ve Yenilik Ajansı’nın (DATI) kurucu komisyonu çalışmalarına başladı. Komite bilim, iş dünyası, dernekler, start-up’lar, ülkeler, uluslararası sektör ve parlamentodan 16 uzmandan oluşuyor.

Federal Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger şöyle açıklıyor:

“Almanya’da pek çok iyi fikir çekmecede kaldı. Daha fazlasını uygulamaya, dolayısıyla şirketlere ve insanlara sunmak istiyoruz. Bunun merkezi aracı, şu anda kurucu komisyonla birlikte bir sonraki önemli adımı attığımız Alman Transfer ve Yenilik Ajansı’dır. Komisyon, yeni inovasyon ajansının hızlı bir şekilde çalışır hale getirilmesinde bizi destekleyecektir. Bu nedenle atanan uzmanlarla çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum.”

Kurucu komisyon başkanı Dr. Stefan Groß-Selbeck şunu ekliyor:

“DATI, Alman transfer ve inovasyon ortamında önemli ve yeni bir unsur yaratıyor. Kurucu komisyon olarak bu sürece yakından eşlik edeceğiz ve özellikle yer seçimi, yönetim personeli seçimi gibi önemli sorulara katkı sağlayacağız. Bu görevi sabırsızlıkla bekliyorum.”

Haberin Detayları

Alman Transfer ve Yenilik Ajansı (DATI), transfer ve yeniliği teşvik etmede yeni bir çığır açmayı amaçlıyor. Amaç, araştırma sonuçlarını daha hızlı ve etkili bir şekilde uygulamaya ve insanlara sunmak ve Almanya genelinde yeni inovasyon potansiyelini ortaya çıkarmaktır. Konulara açık, teknolojik ve sosyal yeniliklere odaklanan ajans, ülkedeki spesifik ihtiyaç ve becerilere dayalı, “tek kaynaktan aktarım” sunan yenilikçi ve esnek bir finansman yaklaşımı izleyecek.

DATI kurucu komisyonu, lokasyon ve yönetim personeli için teklifler geliştirmekle görevlendirildi. DATI’yi kurarken ve genişletirken içerik ve prosedürle ilgili önerilerde bulunmak da onların görevidir. Bu, Haberler tarafından Temmuz 2022’den Şubat 2023’e kadar yürütülen DATI ile ilgili ilgili paydaşlarla istişare sürecinin devamıdır.

Kurucu komisyonda şu uzmanlar yer alıyor:

Prof. Dr. Dr. hc Uschi Backes-Gellner (Zürih Üniversitesi)
Prof. Dr. Jörg Bagdahn (Anhalt Üniversitesi)
Dr. Anna Christmann, Milletvekili
Dr. Achim Dercks (Alman Ticaret ve Sanayi Odası)
Andrea Frank (Kurucular Derneği)
Dr. Stefan Groß-Selbeck (BCG X)
Prof. Dr. Holger Hanselka (Fraunhofer Derneği)
Prof. Dietmar Harhoff, Ph.D. (Max Planck Yenilik ve Rekabet Enstitüsü)
Thomas Jarzombek, Milletvekili
Prof. Dr. Kira Kastell (Hamm Üniversitesi)
Prof. Dr. Andreas Pinkwart (TU Dresden)
Prof. Dr. Birgitt Riegraf (Paderborn Üniversitesi)
Ye-One Rhie, Milletvekili
Prof. Dr. Stephan Seiter, Milletvekili
Prof. Dr. Anja Steinbeck (Heinrich Heine Üniversitesi Düsseldorf)
Philipp von der Wippel (Birlikte Proje)