Stark-Watzinger: Daha fazla gencin eğitime katılmasını istiyoruz

Felaket

New member
Federal Kabine bugün 2024 mesleki eğitim raporunu inceledi. 2023 eğitim pazarının stokunu alıyor.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger şöyle açıklıyor:

“2024 mesleki eğitim raporu olumlu şeyleri gösteriyor. Yeni imzalanan eğitim sözleşmelerinin sayısı üst üste üçüncü kez arttı. Olumlu trend devam ediyor. Alınan kursiyer oranlarına bakıldığında ise yine yüzde 77 gibi yüksek bir seviyedeyiz. Ancak raporda zorluklar da anlatılıyor. Son zamanlarda daha fazla genç eğitim pozisyonu arayışında başarısız oldu. Ve bu, işletmelerin ve şirketlerin bir ihtiyacı olmasına rağmen. Bu nedenle Mesleki Eğitimde Mükemmeliyet Girişimimizin bir parçası olarak kariyer yönelimini güçlendiriyoruz. Mesleki yeterliliğe sahip olmayan genç yetişkinlerin sayısı da artmaya devam ederek 2,86 milyona yükseldi. Bu gelişme beni endişelendiriyor. Değerlendirme prosedürünü Mesleki Eğitim Doğrulama ve Dijitalleştirme Yasasına yasal olarak bağlayarak, onların eğitim sistemiyle yeniden bağlantı kurmasını sağlamak istiyoruz. Hedefimiz devam ediyor: Daha fazla gencin eğitime katılmasını istiyoruz. Çünkü gençler için daha fazla fırsat ve yeni yollar aynı zamanda ülkemizde büyüme ve refah için daha fazla vasıflı işçi anlamına geliyor.”

Haberin Detayları

Mesleki eğitim raporu, eğitim pazarındaki durumu ve 30 Eylül 2023'te eğitim yılının başlangıcındaki durumu açıklamaktadır.

Rapor, eğitim tekliflerinin yüzde 3,4 artışla 562.600'e çıktığını gösteriyor. 2023'te bir önceki yıla kıyasla hem geleneksel eğitim talebinde (yüzde +3,6'dan 515.600'e) hem de eğitim yerlerine yönelik artan talepte (yüzde +3,2'den 552.900'e) artış yaşandı. İkili sistemde yeni imzalanan eğitim sözleşmesi sayısı yüzde 3,0 artışla 489 bin 200'e yükseldi. Bir önceki yıla göre doldurulamayan eğitim kadrosu sayısı yüzde 6,6 artışla 73 bin 400'e yükseldi. Refakatsiz kalanların sayısı ise yüzde 16,3 artışla 26 bin 400 kişiye ulaştı.

Entegre eğitim raporlamasına göre ikili mesleki eğitime yeni başlayanların sayısı 2023 yılında bir önceki yıla göre arttı. Sağlık, sosyal ve eğitimsel mesleklerde okul temelli eğitim kurslarında da bir artış oldu. Geçiş bölgesinde yeni başlayanların sayısı da 2023'te arttı. Yenilenen artış, öncelikle Ukraynalı gençlerin sisteme dahil edilmesine bağlanabilir. 2023 yılında daha az sayıda genç daha yüksek okul yeterliliği elde etmek için okul sisteminde kalacak. 2023 yılında okumaya yeni başlayanların sayısında hafif bir artış oldu.

Daha fazla bilgi

Haberler/berufsbildungsbericht
www.bibb.de/datenreport-2024