Stark-Watzinger: BAföG'ü daha da iyi hale getiriyoruz

Felaket

New member
Federal Kabine bugün 29. BAföG Değişiklik Yasasını kabul etti.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger şöyle açıklıyor:

“Eğitim yoluyla ilerleme temel kaygılarımızdan biridir. Eğitim anne babanızın cüzdanına bağlı olmamalıdır. Bu nedenle bir sonraki reform adımıyla BAföG'ü daha da iyi hale getiriyoruz. İlk defa, bir defaya mahsus 1.000 Avro tutarında sosyal yardım alan hanelerdeki gençleri desteklemek için çalışma başlatma yardımı yaratıyoruz. Ayrıca temel yapısal iyileştirmeler de gerçekleştiriyoruz. Gelecekte öğrenciler, maksimum finansman süresinin ötesinde, tek seferlik bir esneklik dönemi için BAföG finansmanından yararlanabilecekler. BAföG alıcıları için konu alanlarını değiştirmek de kolaylaştırılmıştır. Buna ek olarak, uygun sabit oranlar ve mahsup düzenlemelerinden feragat yoluyla idari basitleştirmeler sağlıyoruz. Bir diğer önemli nokta ise ebeveyn yardımlarının yeniden yüzde 5 oranında artırılmasıdır. Bunu yaparken BAföG'ün desteklediği öğrenci sayısındaki artış eğilimini de güçlendirmek istiyoruz. Bu trendin tersine dönmesini kalıcı hale getirmeliyiz.”

Haberin Detayları

29. BAföG Değişiklik Yasası taslağı, koalisyon anlaşmasındaki önemli noktaları ele alıyor. Kanun taslağının en önemli unsurları şöyle: SGB II kapsamında ihtiyaç sahibi topluluklardan gelen gençlere veya öğrenimleri sırasında ilk ekipman için benzer sosyal yardımlara sahip gençlere 1.000 Avro tutarında eğitime başlama yardımının getirilmesi, Esnek bir yarıyılın uzatılması, ilgili öğrenim programının azami finansman süresi boyunca herhangi bir ek gereksinim olmaksızın bir defaya mahsus olmak üzere, konu değişikliğinin yapılabileceği sürenin uzatılması, uygun sabit oranlar yoluyla idari basitleştirmeler ve kredi düzenlemelerinden feragat edilmesi ve alıcıların ebeveynlerinin, eşlerinin veya hayat arkadaşlarının gelirlerinden ödeneklerin yanı sıra kredi geri ödeme ödeneklerinin de yüzde 5 oranında artırılması. Ayrıca kişinin kendi gelirine ilişkin ödeneğin 2025 yılından itibaren geçerli olacak “mini iş limitine” kadar ayarlanması da öngörülüyor.

Daha fazla bilgi

Haberler/bafoeg