Stark-Watzinger: Almanya’yı kuantum teknolojilerinde dünyanın zirvesinde bir yer haline getirin

Felaket

New member
Federal kabine bugün kuantum teknolojileri için eylem planını onayladı. Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’nın (Haberler) liderliğinde geliştirilmiştir.

Federal Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger açıklıyor:

“Kuantum teknolojileri, toplumumuz ve ekonomimiz için muazzam potansiyele sahip, geleceğin kilit teknolojisidir. Olası uygulamaları, yeni aktif farmasötik bileşenlerin simülasyonundan güvenli iletişime kadar uzanır. Yeni eylem planı ile Almanya’yı kuantum teknolojilerinde dünyanın zirvesinde bir yer ve teknolojik egemenliğimizi güvence altına almak istiyoruz. Eylem kavramı, ortak politik tasarım çerçevesini oluşturur ve üç eylem alanına odaklanır: kuantum teknolojilerini uygulamak, teknoloji gelişimini hedefli bir şekilde ilerletmek ve güçlü bir ekosistem için mükemmel çerçeve koşulları yaratmak. Bu amaçla, federal hükümet, bilimsel kuruluşlarla birlikte yaklaşık üç milyar avro sağlayacak.”

Haberin Detayları

Kuantum teknolojileri için eylem konsepti, federal hükümetin 2023-2026 yılları arasında kuantum teknolojilerindeki faaliyetleri için koordine edici stratejik çerçeveyi oluşturuyor. Federal hükümet bunun için toplam 2,18 milyar avro sağlıyor. Bilimsel kuruluşlar 850 milyon avro katkıda bulunuyor. Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (Haberler), Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı (BMWK), Federal Maliye Bakanlığı (BMF), Federal İçişleri ve Vatan Bakanlığı (BMI) liderliğinde Federal Eylem planının taslağına Savunma Bakanlığı (BMVg), Federal Sağlık Bakanlığı (BMG) ve Federal Dijital İşler ve Ulaştırma Bakanlığı (BMDV) katkıda bulunmuştur.

Departmanlar arası konsept, üç eylem alanına ayrılmıştır: İlk eylem alanı, Almanya’nın uluslararası rekabette kendi yolunu çizmesine yardımcı olacak, uygulamaya hazır ürünlerin geliştirilmesiyle ilgilidir. İkinci eylem alanı, hedeflenen teknoloji geliştirmeye odaklanır. Özellikle kuantum hesaplama alanında, Almanya kilit bir oyuncu haline gelmeli ve standartları ve normları şekillendirmeye yardımcı olarak gelecekteki pazarları güvence altına almalıdır. Üçüncü eylem alanı, güçlü bir ekosistemi teşvik etmeye odaklanmaktadır. Özellikle kurucular, bilim ve ticaret ağının yanı sıra güçlü bir vasıflı işçi tabanının geliştirilmesi ve genişletilmesi odak noktasıdır.

Daha fazla bilgi

Haberler/action concept-kuantum teknolojileri
www.quantentechnologies.de/action concept-quantentechnologies