Stark-Watzinger: Alman üniversitelerinde İsrail ve Yahudi nefretine yer olmamalı

Felaket

New member
Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger’in daveti üzerine, federal ve eyalet hükümetlerinin temsilcileri, Yahudi öğrenciler, bilim adamları ve Üniversite Rektörleri Konferansı ile Alman Öğrenci Birliği temsilcileri, düzenlenen toplantıda artan Yahudi karşıtlığı hakkında görüş alışverişinde bulundu. Hamas’ın İsrail’e düzenlediği terör saldırısından bu yana üniversiteler.

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger şöyle açıklıyor:

“Alman üniversitelerinde İsrail ve Yahudi nefretine yer olmamalıdır. Burada hukukun üstünlüğü de gerekiyor, üniversite yönetiminin de. Üniversite Rektörleri Konferansı gibi, kendinizi net bir şekilde konumlandırmalısınız. Yahudi öğrenciler için temas noktalarına ihtiyacımız var ve krize müdahale önlemleri almalıyız. Üniversite yönetimi kendi kurallarını kullanmaktan çekinmemelidir. Federal hükümet, eyaletler ve üniversiteler tutarlı bir şekilde birlikte hareket etmelidir. İlk adım, federal eyaletlerin bilim bakanlarının geçen hafta federal hükümetle yapılan Eğitim Bakanları Konferansı’nda üniversitelerde Yahudi karşıtlığına ve İsrail düşmanlığına karşı ortak bir eylem planını onaylamasıydı. Bu dayanışma bizim için çok önemli. Antisemitizmle, İsrail nefretiyle ancak birlikte mücadele edebiliriz. Yahudi öğrencilerin antisemitizme karşı çıkma cesaretinden etkilendim. Bu da durumu daha da önemli kılıyor: Onları yalnız bırakmamalıyız.”

Haberin Detayları

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger, eğitimde antisemitizmin önlenmesine ilişkin ilk uzman tartışması için 24 Ekim’de federal ve eyalet hükümetlerinden, Almanya’daki Yahudiler Merkez Konseyi’nden ve ayrıca bilim ve uygulamadan temsilcilerle bir araya geldi.

14 Kasım’da Almanya Yahudi Öğrenci Birliği temsilcileriyle bir görüşme gerçekleştirdi.

Üniversitelerde anti-Semitizm konusunda bugünkü uzman tartışmasına federal ve eyalet hükümetlerinden temsilciler, Yahudi Öğrenci Birliği ve üstün yetenekliler programından Yahudi öğrenciler, bilim adamları ve Üniversite Rektörleri Konferansı ve Alman Öğrenci Birliği temsilcileri dahil olmak üzere 16 aktör katıldı. .