Son dakika haberi: ESKİŞEHİR – Kanserin yol açtığı karaciğerindeki kitleden kapalı yol operasyonuyla kurtuldu

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Eskişehir’de göğüs kanseri niçiniyle 7 yıl evvel ameliyat olan 66 yaşındaki bayan hasta, rutin denetim için geldiği Kent Hastanesinde karaciğerinde kitleye rastlanınca kapalı (laparoskopik) yolla ameliyat edildi.

Eskişehir’de yaşayan 2 çocuk annesi Sevinç Turhan, 6 aylık rutin denetim için geldiği Kent Hastanesinde karaciğerinde kansere bağlı hasar tespit edildi. Hastanenin Onkoloji Kurulu’nda alınan kararla Turhan’ın laparoskopik teknikle ameliyat edilmesi kararlaştırıldı.

Kent Hastanesi Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Tercan’ın 1 saatlik operasyonuyla karaciğerindeki lezyondan kurtulan Turhan’ın safra kesesindeki taşlar da temizlendi. Sevinç Turhan, operasyonun akabinde 4 günlük tedavi kararında sıhhatine kavuştu.

Op. Dr. Mustafa Tercan, gazetecilere, Turhan’ın 7 yıl evvel göğüs kanseri operasyonu geçirdiğini belirterek, bu ameliyatın akabinde hastayı takip ettiklerini söylemiş oldu.

Takip müddetinde Turhan’ın karaciğerinde bir metastaz saptandığını ve bu durumun tıbbi tedaviyle denetim edilmeye çalışıldığını tabir eden Tercan, şu biçimde konuştu:

“Hastanemizin Onkoloji Kurulu’nda hasta önümüze getirildiğinde 2,5 santimetre çapındaki kitlenin çıkarılmasına karar verdik. Hastamızı ona göre hazırladık. hem de hastamızın safra kesesinde taşı vardı. Bu operasyonu ikisini bir ortada gerçekleştirmenin karanını aldık. Hastamızı yatırdık. Ameliyat sırasında evvel safra kesesini çıkardık. çabucak sonrasında karaciğerdeki metastatik lezyonu, sıkıntısız olarak laparoskopik sistemle çıkarttık. Kapalı ameliyat olması hastalarımız için epey büyük bir avantaj hastanede yatış müddetini azaltmakta bununla birlikte bir kesisi olmadığı için ameliyat daha sonra ağrıları da daha az oluyor.”

Tercan, tedavi edilebilen bir hastalık olan kanserin tarama programlarıyla da önlenebileceğinin altını çizdi.

Sevinç Turhan ise kanser niçiniyle göğsünün ve rahminin alındığını belirterek, rutin denetimlerinde birtakım rahatsızlıkların ortaya çıktığını anlatarak, “Doktorum sağ olsun yardımcı oldu. Bundan da kurtardı beni. Çok memnunum ve huzurluyum. 6 aylık denetimlerimi hiç ihmal etmiyorum. Çok şükür şu anda fazlaca rahatım.” dedi.

AA / Deniz Açık – Yeni