Son dakika haber… Otizmi kabullenemeyen aileler, çocuklarının geleceğini karartabilirler

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Otizmi kabullenemeyen aileler, çocuklarının geleceğini karartabilirler

KOCAELİ – Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi yöneticisi Mehmet Ali Kaşka, çocuklarında küçük yaşlarda farklılıklar tespit eden aileler, yanlış giden bir şeylere karşın düzelir umuduyla adım atmadıklarını belirterek, “Bu kusur çocukların ömrünü karartıyor” dedi.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Gününde, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi yöneticisi Mehmet Ali Kaşka, özel ihtiyaçlı çocukların ailelerine değerli bilgiler verdi. Erken yaşta eğitimin kıymetinden bahseden Kaşka, çocuklara geç teşhis konulması ve tedaviye getirilmediği durumlarda hem aile tıpkı vakitte çocuk için büyük meseleler yaşandığını belirtti. Babaların çocuklarındaki özel durumu kabullenmekte zorlandığını söyleyen Kaşka, anne ve babaların çocuğun yanında arbede etmemesini, velilerin polyannacılık oynamak zorunda olduğunu anlattı.

“Babaların yaklaşık yüzde 90’ı bu durumu kabullenemiyor”

Velilerin çocuğu tanıma ve çocuğun meselesini kabul etme sürecinin hayli kıymetli olduğunu söyleyen özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi yöneticisi Mehmet Ali Kaşka, “Anneler çocukları çabucak hemen 1.5-2 yaşlarındayken onlardaki düşünceyi hissedebiliyorlar ve bunu babalar ile paylaşıyor. Babaların yaklaşık yüzde 90’ı bu durumu kabullenemiyor. Bilhassa dede ve anneanneler üzere ebeveynlerimizin de yanlış örneği bunu ekiliyor. Örneğin büyüklerimiz, ‘Çocuk 4-5-6 yaşında konuşur’ yahut ‘Daha evvel bu durumda olan ve konuşan çocuk oldu’ üzere telaffuzları var. Bu tıp örnekler yüzünden en değerli ve pahalı vakit kaybediliyor. 2 yaşından 3-4 yaşına kadar Türkiye’de dahil olmak üzere çocuğun teşhisini bulma peşine düşüyoruz. meğer 2 yaşında olaya müdahale edilebilseydi, veliler hastanelerde teşhis peşinde koşmayacaktı. Bugün bilim adamları bilhassa otizmde erken ve ağır müdahalenin hayli büyük fayda sağlayacağını, çocuğun tahminen büsbütün bu durumdan kurtulabileceğini söylüyor. Özel eğitimde, erken yaşta ve gerçek bir eğitimle müdahale edildiği vakit çocukların aldıkları tanıyı tekrar alamadıklarını da gördük. Yani bu büsbütün bir düzelme manasına geliyor. Tanıyı biz koymuyoruz, tanıyı psikiyatristler koyar ve bir daha onlar kaldırır. Şayet bir teşhis daha sonrasında alınamıyorsa, özel eğitime artık gereksinimi yok deniliyorsa bunun manası konulan teşhisin ortadan kalkmış olmasıdır. İnsanların umudu olmalı. Genelde birileri devreye giriyor ve ‘Benim çocuğum 10 sene eğitim aldı ve düzelmedi. Otizmde kurtuluş yoktur, mümkün değildir’ diyorlar. Tabiat içerisinde imkansız diye bir şey olmadığını hepimiz biliyoruz, kâfi ki gerçek yerde olalım ve hakikat bir biçimde çocuklarımıza bu eğitimi verelim. Şayet çocuklarınıza talih verirseniz aslına bakarsan bunu başarabilme imkanları olduğunu bakılırsaceksiniz” dedi.

“Pozitif olmak zorundayız, çocuğunuzun yanında arbede etmeyin”

Babalardaki kabullenmeme sürecinin büyük bir eza oluşturduğunu söyleyen Kaşka, “2 yaşında karşılaştığımız bir çocukta yapabileceklerimizle 5 yaşında yapabileceklerimiz içinde kesinlikle fark vardır. Daha kemikleşmiş daha güç çocukla karşılaşıyoruz. O yüzden velilerimize bilhassa babalara sesleniyorum. Annenin hissettiği hisler hiç bir varlıkta yoktur. Bir baba olarak annenin hissettiğini hissedemeyiz bu yüzden de annelere kesinlikle ancak kesinlikle kulak verelim. Buna kulak vermediğimiz vakit bundan ziyan bakılırsacek kişi çocuk, daha sonrasında ise bu sıkıntı çocukla ömrünü geçirecek çekirdek ailedir. daha sonrasında tabi ki büyük ebeveynler bununla ilgili meseleler yaşayacaktır. Müspet olmak zorundayız, çocuğunuzun yanında arbede etmeyin. Konuşamayan, kendini tabir edemeyen bir çocuk her vakit korku içerisinde olacaktır. Dertli bir çocukta kesinlikle ve kesinlikle davranış sorunlarını daha büyük bir düzeyde gösterecektir. Bu yüzden esasen telaşlı bir müddetç geçiren bir çocuğa negatif yaklaşım ve yüksek sesle sözler çocuğu hayli daha güç bir duruma sokacak. Veliler polyannacılık oynamak zorunda. Veliler kendi ortalarındaki tartışmaları meskenin içerisinde değil kesinlikle dışarıda yapmalı. Çocuklara ne kadar sevgi ortamı oluşturuşsak o ortamda başarabilecekleri şey o kadar epeyce olur” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Ömer Faruk Kıyak – Sıhhat