Sebi, Adli Denetçi Seçme Başvurularının Süresini Uzattı

Beykozlu

New member
Daha önce, ilgili kuruluşların 6 Mart’a kadar başvuru yapmaları gerekiyordu. (Dosya)

Yeni Delhi:

Sermaye piyasası düzenleyicisi Sebi bugün, yatırım fonları, varlık yönetim şirketleri (AMC’ler) ve mütevelli kuruluşlar için adli denetçilerin atanmasına yönelik başvuruların sunulması için süreyi Mart sonuna kadar uzattı.

Daha önce, ilgili kuruluşların 6 Mart’a kadar başvuru yapmaları gerekiyordu.

Sermaye Piyasası Düzenleyicisi yaptığı duyuruda, “Son başvuru tarihinin uzatılmasına karar verilmiş olup, revize başvuru tarihi 31 Mart 2023’tür.”

11 Şubat’ta Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (Sebi), MF’ler, onların AMC’leri ve mütevelli şirketleri için adli denetçilerin atanması için uygun firmalardan başvuru davet etti.

Görevlendirildikten sonra denetçiler, yatırım fonlarının, bunların AMC’lerinin ve mütevelli şirketlerinin veya mütevelli heyetinin adli denetimi ile ilgili görevleri üstleneceklerdi.

Başvuranların mobil cihazlardan, bilgisayarlardan, tabletlerden, sabit disklerden ve USB sürücülerden dijital delil toplama, çıkarma ve analiz işlemlerini üstlenmeleri gerekmektedir. Ayrıca, başvuru sahiplerinin analize ilişkin bulgu ve sonuçları içeren bir rapor hazırlamaları ve sunmaları gerekmektedir.

Sebi tarafından belirlenen uygunluk kriterlerine göre, başvuru sahibinin adli denetim ve dijital adli tıp alanında en az 10 yıllık deneyime ve beşi adli denetimde aktif olarak yer alması gereken en az 10 ortak veya yöneticiye sahip olması gerekmektedir. diğerlerinin yanı sıra ilgili iş, başvuranın son üç mali yıldaki adli denetim görevlerinden elde ettiği toplam gelir en az 1 crore Rs olmalıdır.

İlgi Beyanı (EoI), Sebi’nin birim sahiplerinin çıkarlarını korumak için yatırım fonu mütevellilerinin rolünü ve hesap verebilirliğini artırmayı önermesinden bir gün sonra geldi.

Ayrıca Sebi, AMC kararlarının tüm ürün ve hizmetlerde pay sahiplerinin çıkarları açısından bağımsız bir inceleme mekanizmasına sahip olması için yatırım fonları tarafından kamuya duyuruların yaygınlaştırılması için ortak bir platform önermişti. AMC yönetim kurulu tarafından bir Birim Sahibi Koruma Komitesi (UHPC) oluşturulmalıdır.

()

Günün Öne Çıkan Videosu

ABD Hazine Bakanı Nirmala Sitharaman, Bengaluru G20 Toplantısı Öncesinde Buluştu