Sanayi Üretimi Aralık’ta %4,3’e Düştü

Beykozlu

New member
Mali dönemin dokuz ayında (Nisan-Aralık), UYP’deki büyüme yüzde 5,4 olarak hesaplanıyor. (Dosyalar)

Yeni Delhi:

Cuma günü yayınlanan resmi verilere göre, Hindistan’ın sanayi üretimi büyümesi, Kasım 2022’deki yüzde 7,3’ten Aralık ayında yüzde 4,3’e geriledi.

Ancak Aralık 2021’de Sanayi Üretim Endeksi (UİP) cinsinden ölçülen fabrika üretim artışı yüzde 1 seviyesinde gerçekleştiği için yıllık bazda iyileşme oldu.

Ulusal İstatistik Ofisi (NSO) tarafından yayınlanan IIP verilerine göre, imalat sektörünün üretimi bir yıl önceki yüzde 0,6’dan Aralık 2022’de yüzde 2,6 arttı. Büyüme, bir önceki Kasım 2022 ayında yüzde 6,4 olarak gerçekleşti.

Madencilik üretimi, Aralık 2021’deki yüzde 2,6’dan incelenen ayda yüzde 9,8 arttı. Enerji üretimi, bir yıl önceki ayda yüzde 2,8’den Aralık 2022’de yüzde 10,4 arttı.

Kullanıma dayalı sınıflandırmaya göre, sermaye malları segmenti, geçen mali yılın aynı ayındaki yüzde 3’lük düşüşe karşın Aralık ayında yüzde 7,6’lık bir büyüme kaydetti.

Dayanıklı tüketim malları üretimi, bir yıl önceki yüzde 1,9’luk daralmaya kıyasla yüzde 10,4 azaldı.

Dayanıksız tüketim malları üretimi, önceki yüzde 0,3’lük büyümeye kıyasla yüzde 7,2 arttı.

Altyapı/inşaat malları da 2021’in aynı ayındaki yüzde 2’ye kıyasla yüzde 8,2’lik bir büyüme kaydetti.

Veriler ayrıca, birincil mal üretiminin bir önceki yılın aynı dönemindeki yüzde 2,8’e kıyasla bu ayda yüzde 8,3 büyüme kaydettiğini gösterdi.

Ara malı üretimindeki büyüme önceki yüzde 1’den yüzde 0,3’e geriledi.

Mali dönemin dokuz ayında (Nisan-Aralık), UYP’deki büyüme bir önceki yıldaki yüzde 15,3’ten yüzde 5,4’e geriledi.

()

Günün Öne Çıkan Videosu

RBI, 2023-24 İçin %6,4’lük Ekonomik Büyüme Bekliyor