Rus taarruzları niçiniyle altyapısı ziyan bakılırsan Ukrayna’da birfazlaca bölge karanlığa teslim oldu

Beykozlu

New member
Rus güçlerinin kritik güç altyapılarını gaye alan hücumları niçiniyle Ukrayna’nın birfazlaca bölgesindeki kentler ve farklı yeri yerleşim yerleri karanlığa büründü.

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamaya nazaran, Rus kuvvetleri, ülkedeki sivil ve kritik altyapılara yönelik 70 seyir füzesi ve 5 insansız hava aracıyla (İHA) akın düzenledi.

Saldırılar niçiniyle Ukrayna’nın Kiev, Lviv, Çernihiv, Kirovograd, Odessa, Dnipro, Donetsk ve Harkiv bölgelerinde elektrik ve su kesintileri meydana geldi.

Karanlığa bürünen kent Dnipro

Rus güçlerin düzenlediği hücumlarda özelikle elektrik altyapıların maksat alınması kararı Ukrayna’nın başka kentleri üzere Dnipro kentinde de elektrik kesintileri yaşandı.

Nüfusu bir milyondan aşkın olan, Ukrayna’nın en büyük üçüncü kenti Dnipro’da sokaklar, caddeler ve konutlar karanlığa gömüldü.

Elektriğin beklenmedik anda kesilmesiyle kentin merkezinde seyir halindeki belediyeye ilişkin tramvay ve troleybüsler yolda kaldı.

gayet kalabalık kentin parklarında dolaşan yahut evcil hayvanlarını gezdirenler ise karanlık ortamda el fenerlerini kullanıyor.

Donetsk’teki elektrik kesintileri

Rusya’ya karşı savaşın devam ettiği Ukrayna’da en sıcak çatışmaların yaşandığı Donetsk bölgesinde meydana gelen elektrik kesintileri ötürüsıyla kentler ve kasabalar karanlığa teslim oldu.

Yoğun çatışmaların yaşandığı Bahmut’a yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Kramatorsk kentin sakinleri, elektriğin kesilmesi niçiniyle meskenlerinden karanlık sokaklara çıkmamayı tercih ediyor.

Savaşın yaralarını taşıyan Kramatorsk kentin sakinlerinden çocuğunun karanlığa karşı mumları kullandığı görüldü.

Orta yaştaki bayan Mila, AA muhabirine, savaş bölgesinde yaşadıkları için genelde sık sık elektriklerin gittiğini belirterek daha fazlaca planlı kesintilerin uygulandığını söylemiş oldu.

Mila, Rusya’nın son atakları niçiniyle yalnızca Donetsk değil biroldukca bölgede acil durum elektrik kesintilerin meydana geldiğini aktararak “Evde yalnızca iki tane mum kaldı. Elektrik kesintisi ne kadar sürer bilmiyorum lakin mumlar yalnızca bu gece kâfi.” dedi.

Ayrıca Donetsk bölgesinin Dobropilliya kentindeki elektrik kesintilerinin gece saatlerinde yaşama olumsuz tesirleri AA grubu tarafınca görüntülendi.
 
Üst