Lenfoma nedir? Lenfoma tedavisi var mı? Lenfoma belirtiler nedir?

taklaci09

Global Mod
Global Mod
yaşamımızda kanser ile çaba eden biroldukca kişi vardır. Birden çok çeşidi olan kanser çeşidi vardır. Bunlardan bir tanesi de Lenforma’dır. Lenf kanseri olarak da bilinen hastalığın ne olduğu merak ediliyor. çoğunlukla aratılan Lenforma nedir? Lenfoma tedavisi var mı? Lenfoma belirtiler nedir?

LENFOMA NEDİR?

Vücudumuzun savunma hücrelerinin yani lenfositlerin denetimsiz biçimde gelişmesi niçiniyle oluşan bir kanser cinsidir. Lenf bezlerinde çoğunlukla görülmektedir. Lenf bezleri savunma düzeneğimizin en kıymetli etkenidir. Enfeksiyon kaptığımız vakit lenf bezlerinde büyürler. Olağan enfeksiyonda hastalık daha sonrası olağan boyutlara döner ancak lenfoma olduğunda boyut büyümeye devam eder ve lenfoma gerçekleşir. Lenfoma, lenf bezi kanseridir. Hastalık, çoklukla lenf bezlerinden ve kimi vakit de rastgele bir organdan köken alan heterojen bir küme kanser çeşididir. Lenf bezi kanserleri Hodgkin ve Hodgkin Dışı Lenfoma olmak üzere iki alt tiptir. Bunların da kendi ortasında fazlaca sayıda alt kümeleri bulunmaktadır. Birçok vakit grip üzere belirtiler gösteren lenfoma, erken teşhis ve gerekli tedavilerin uygulanması halinde büsbütün düzgünleşme sağlanan bir kanser tipi olduğu için lenfoma konusunda bilinçlenmek son derece kıymet arz etmektedir. Genetik, immünsupresyon, çevresel faktörler, infeksiyöz casuslar (viruslar, bakteriler) kimyasal ve fizikî casuslar, ışınım, kemoterapi, kollajen doku hastalıkları, bağışıklık sistemi bozulması ve bağışıklık sistemi hastalıkları lenfoma gelişme riskini artırmaktadır. Lenf bezesinde büyüklük (boyun, koltuk altı, kasık vb), bedende 38 derece ve üzerinde ateş, kilo kaybı, gece terlemesi, ciltte kaşıntı, halsizlik, yorgunluk, düşkünlük ve tutulan organa ilişkin rastgele bir belirti görülebilir.

LENFORMA BELİRTİLERİ NEDİR?

  • Büyüyen lenf bezleri
  • Sebepsiz Ateş
  • Kilo kaybı
  • Geceleri terleme
  • Yorgunluk
  • Öksürük ve göğüs ağrısı
  • Kaşıntı ve şişlik
Bu belirtiler her hastalıkta görülebileceği için kesin olarak lenfoma denemez bu niçinle belirtiler geçmediği takdirde uzman doktora başvurarak en gerçek teşhisi koyabilirsiniz.

LENFOMA TEDAVİSİ VAR MI?

Lenfoma tedavisinde evvelce çoğunlukla hastane ortamında damardan verdiğimiz ilaç devri artık yerini konutta, işyerinde ağız yoluyla alınabilen ilaç devrine bırakıyor. Yani artık birtakım lenfoma tiplerinde yeni bir periyoda giriyoruz. Kimi lenfoma hastalarını artık ağızdan alınan haplarla yüksek muvaffakiyet oranları ile tedavi ediyoruz. “Akıllı ilaçlar” dediğimiz moleküller yardımıyla yan tesirlerin epeyce azaldığı fakat aktifliğin bir o kadar arttığı yeni bir tedavi devrindeyiz.

bir fazlaca hastalıkta olduğu üzere lenfomada da kök hücreler ve genetik çalışmalar umut verici seviyede devam etmektedir. Genel hastalıktan fazla hasta bazlı tedaviler gündemde olacaktır. Artık kişiselleştirilmiş tedavi çağındayız. Hastanın ve hastalığının fotoğrafını çekip ona nazaran tedavi planlama bahtımız var.

Lenfoma; birebir tip ve evreye sahip hastalar içinde bile besbelli farklılıkların görüldüğü heterojen bir hastalık kümesidir. Hastaya gerçek tedaviyi, hakikat dozda, hakikat vakit ve sıklıkta vermek asıl maksat olmalıdır.Bu bağlamda “bireyselleştirilmiş tedavi” dediğimiz daha inançlı, daha faal ilaç ve tedavilerin hastanın genotipi ve ferdi ihtiyacına bakılırsa verilmesi hedeflenmelidir. Lenfoma tedavisinde hayat müddeti için en kıymetli göstergelerden biri birinci aylarda aldığı ilaçların toplam dozudur. Bu bağlamda uygun aralıklarda (iki, üç hafta) kâfi dozda (önerilen doz) ilaç almak gereklidir. Bu niçinle iki yahut üç hafta aralıklarla verilen tedavi müddetlerini tıbbi mecburilik olmadıkça geciktirmemeye uğraş edilmelidir. Tedavide maksat ya hayat mühletini uzatmak ya da hayat kalitesini artırmaktır. Bu bağlamda Türk tıbbında epeyce ileri seviyedeyiz. Hastalığın tedavisi için gerekli her türlü ilaca ve dayanak tedavilerine ulaşmak mümkün. Kimi batı ülkelerinde geri ödemede olmayan ilaçlara dahi ülkemizde makul müddette ulaşabiliyoruz.

Önemli not: Tüm sıhhat uygulamalarında evvela tabibe başvurun. Hekiminizin tavsiyesine göre hareket edin.
 
Üst