Korona savaşçısı profesör, son ‘aşısız’ hastasını taburcu etti

taklaci09

Global Mod
Global Mod
SAMSUN (İHA) – Korona savaşçısı profesör, son ‘aşısız’ hastasını taburcu etti

Prof. Dr. Özkaya: “Salgın bitti lakin hastalık hala devam ediyor”

SAMSUN Pandemi devrinde binlerce korona hastasını tedavi eden Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya, son aşısız korona hastasını taburcu etmenin memnunluğu yaşadı. Dr. Özkaya, salgının sonuna gelindiğini ama ayaktan tek tek hastaların geldiğini söylemiş oldu.

Azalan hadise ve vefat sayıları birlikteinde pandemi ne vakit bitecek sorusunu akıllara getiriyor. Bir periyot hadise liderliğinden düşmeyen Samsun’da sıhhat çalışanları ağır mesai harcadı. 20 binin üstünde korona hastası tedavi eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya ise hastanede yatan son aşısız korona hastasını taburcu etti.

“Neredeyse pandeminin sonuna geldik”

Son vakit içinderda artık eskisi üzere insanların panik biçimde gelmediklerini söyleyen Dr. Özkaya, “Dünya Sıhhat Örgütübirkaç gün evvel bildirdiği rapora bakılırsa son 2 haftada dünyada hem hadise sayılarında birebir vakitte mevt sayılarında azalma olduğunu belirtti. Neredeyse pandeminin sonuna geldik diyebiliriz. Bu hastalığın bittiği manasına gelmiyor. Salgın bitti fakat hastalık hala devam ediyor. Tek tek ayaktan hastalar gelmeye devam ediyor. Servisteki, ağır bakımdaki hastalarımızı bir bir taburcu etmeye devam ediyoruz. Bu vakte kadar pandemide 500 milyon insan enfekte olmuş ve bunların 6 milyonun kaybetmişiz. Ülkemizde ise bu sayı bugüne kadar 5 milyon insan enfekte olmuş ve 100 bine yakın insanı kaybetmişiz. Yalnızca kovid olarak düşünmeyin. bir öncede domuz gribi, kuş gribi bir sürü salgınlarımız oldu. Bunlar hayvandan beşere bulaşan salgınlardı ve birinci kere beşerden beşere bulaşan bir virüsle karşılaştığımız için bu kadar mevt oldu. Salgın bitiyor diyoruz lakin bundan daha sonra önümüzdeki değişik virüslerle, bulaşıcı hastalıklarla insanlarımız karşı karşıya kalacak demektir. Bu salgın bize hayli şey öğretti. Birincisi insanlarımız bu hastalıkla artık yaşamayı öğrendiğini görüyoruz. Artık eskisi üzere panik biçimde gelen insanlarımız yoktur. İnsanlarda sevdiklerini kaybetmek korkusu kalktı zira toplumumuz büyük bir oranda aşılandı. Servislerimizde ise birkaç tane aşısız hastamız kaldı ve onları taburcu etmeye başladık” dedi.

Son hasta

70 yaşında yatan son aşısız hastanın sinemasını inceleyen Prof. Özkaya, “Pandemide 2 yıl boyunca kendini korumuş ancak aşı olmadığı için virüs akciğerlerine inmiş. Daima vatandaşlarımıza söylemiş olduğimiz üzere aşı sizi hastalığa yakalanmanızı etkileyemeyecek lakin akciğerlere inmemesi sağlayacak. Hastaneye yatışını önleyecek, hayatta kalmanızı sağlayacak. Bu hastamızın eşi aşı olmuş ve konutta geçiriyor. Kendisi ise son aşısız hastamız olarak hastalığı serviste geçiriyor ve taburcu ettik” diye konuştu.

“Rehavete geçtim, yakalandım “

70 yaşındaki hasta Necati Dündar ise “Havaların soğuk olduğu bir vakitte terliyken iş yerinden çıktım. Rüzgar epey üşüttü. Aşikâr bir mühlet daha sonra titreme ve halsizlik oluştu. 15 gün boyunca devam etti. Ardından biraz daha ağırlaştı. Şevket hocamın yanına geldim. Analizlerimin kararında ise yatıralım dedi. Bu mevzuda ben aşı olmadım. Bilim erkeklerinı fazlaca dikkatli takip ediyordum. Daima olarak kendimi dezenfekte ediyordum. Misvak bitkisini işliyorum. Misvakın suyunu bütün geniz bölgemi, sinüslere kadar dezenfekte ediyordum. En sonuna kadar bizi korudu. 2 -3 ay kullanmadım. Herbiçimde rehavete geçtik. Artık hiç bir meselem yok. Hiç yemek yiyemiyordum. çok hoş yemek yiyorum. Her türlü şikayetlerim yok oldu” sözlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Furkan Abrek Ünal – Sıhhat