Hisse Senedi Emir Verdikten Sonra Ne Olur ?

Sanemnur

Global Mod
Global Mod
**Hisse Senedi Emir Verdikten Sonra Ne Olur? Detaylı İnceleme**

Merhaba, hisse senedi piyasasına ilgi duyan dostlar! Bugün, birçok yeni yatırımcının aklını kurcalayan bir konuyu ele alacağız: Hisse senedi emri verdikten sonra neler oluyor? Bu süreci adım adım, akademik derinliğe sahip bir yaklaşımla, ancak gündelik ve arkadaş canlısı bir dille anlatacağım. İşte hisse senedi alım-satım emirlerinin piyasa yolculuğu!

**1. Emir Verme Aşaması**

İlk adımınız, alım ya da satım yapmak istediğiniz hisse senedini ve miktarını belirleyerek, aracı kurumunuz aracılığıyla bir emir vermek. Bu aşama, genellikle aracı kurumun internet sitesi, mobil uygulaması ya da telefon hattı üzerinden gerçekleştirilir. Emir türleri arasında piyasa, limitli, durdurma ve durdurma limiti gibi seçenekler bulunur. Her birinin kullanım amacı ve piyasaya etkisi farklıdır.

**2. Emrin İşleme Konulması**

Emrinizi verdikten sonra, aracı kurumunuz emri piyasa yapıcısına veya doğrudan borsaya iletecektir. Bu aşama, emrinizin piyasa koşullarıyla eşleşmeye başladığı andır. Eğer piyasa emri verdiyseniz, emriniz mevcut piyasa fiyatından derhal işleme konulur. Limit emirlerinde ise belirlediğiniz fiyata ulaşıldığında işlem gerçekleşir.

**3. Eşleştirme ve Yürütme**

Bu aşamada, emriniz piyasadaki diğer emirlerle eşleştirilmeye çalışılır. Alım emirleri için bir satıcı, satım emirleri için bir alıcı bulunması gerekir. Fiyat ve miktar açısından eşleşme sağlandığında, emir yürütülür. Bu işlem, borsanın elektronik sistemleri tarafından saniyeler içinde gerçekleştirilebilir.

**4. Raporlama ve Onay**

Emir gerçekleştikten sonra, aracı kurumunuz işlem detaylarını size raporlayacaktır. Bu rapor genellikle işlem fiyatı, miktarı ve işlem masraflarını içerir. Bu noktada, işleminiz resmi olarak tamamlanmış olur.

**5. Hesaplara Yansıma**

Son adımda, gerçekleşen işlem hem sizin hesabınıza hem de karşı tarafın hesabına y