Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Gülistan Karadeniz: “KOAH’ta vefat oranı artıyor”

taklaci09

Global Mod
Global Mod
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Gülistan Karadeniz: “KOAH’ta vefat oranı artıyor”

ANTALYA Sıhhat Bilimleri ÜniversitesiSuat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kısmından Doç.Dr. Gülistan Karadeniz, sigara başta olmak üzere maruziyetlerin artması ve global yaşlanma niçiniyle KOAH görülme sıklığının arttığını, ayrıyeten serebrovasküler(beyin damar hastalıkları), kardiyovasküler(Kalp damar hastalığı), enfeksiyon ve onkolojik hastalıklar üzere bir epeyce hastalıkta mevt oranı azalırken, KOAH’ta tam karşıtı gitgide vefat oranının arttığına dikkat çekti.

Akciğer Sıhhati ve Ağır Bakım Derneği’nce Antalya Belek’te düzenlenen Memleketler arası iştirakli Ulusal Akciğer Sıhhati Kongresi Türkiye ve dünyadan epeyce sayıda Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi uzmanlarının iştirakleriyle gerçekleştirildi. Kongrede göğüs hastalıkları tarafınca takip ve tedavisi yapılan hastalıklar ile ilgili aktüel bilgiler, yeni teşhis ve tedavi halleri, karşılaşılan farklı olgular ve alandaki doktorların karşılaştığı klinik sorunlar tartışıldı.

Kongreye katılan Sıhhat Bilimleri Üniversitesi İzmir Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Doç.Dr. Gülistan Karadeniz, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının başta sigara olmak üzere, ziyanlı gaz ve partüküllere maruziyet daha sonrası hava yolları ve akciğerlerde haraplanma ile giden kronik solunumsal semptomlar ve hava akışı kısıtlılığıyla karakterize olan bir hastalık olduğunu bildirdi.

“Dünyada en çok üçüncü mevt sebebi”

KOAH’ın dünya çapında kıymetli bir morbidite ve mortalite sebebi olduğunun altını çizen Karadeniz, “Dünyada 2020 bilgilerine göre serebrovasküler ve kardiyovasküler hastalıklardan daha sonra üçüncü vefat sebebidir. Erken teşhis konulması fazlaca değerlidir. Erken teşhisle hastalıkta semptomların denetim altına alınması, hastaların hayat kalitesinin arttırılması, alevlenmelerin azaltılması ve hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılmasına katkılar sağlanabilir. KOAH’ta en sık gördüğümüz semptomlar; kronik nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarmadır. Hastalar bu şikayetleri sigaraya yada ileri yaşa bağlı olarak değerlendirip erken devirde hastaneye başvurmamaktadır. Ne vakit bir alevlenme geçiriyorlar, daha sonrasında hastaneye geliyorlar” diye konuştu.

“Belirtiler”

Karadeniz, 10 yıldır günden bir paket ve üzerinde sigara kullanan 40 yaş üstündeki bireylerde 2-3 aydan uzun süren öksürük, nefes darlığı, efor kısıtlılığı üzere semptomları olanların kesinlikle bir göğüs hastalıkların branşına başvurmalarını, akciğer grafisi ve teneffüs işlev testinin yapılmasını önerdi.

“Risk faktörleri”

Kesin teşhisin teneffüs işlev testi ile konduğuna vurgu yapan Karadeniz,” Görülme sıklığı yapılan çalışmalara bakılırsa değişmekle birlikte 40 yaş üzerinde dünyada yüzde 5 ile 10, sıklıkla yüzde 10-12 içinde görülüyor. Bilhassa 40 yaş üzerinde 10 bireyden birinde KOAH görülebilmektedir. KOAH’lı bir hasta sigara kullanmaya devam ederse hastalığı süratli biçimde ilerliyor. Hastalara teklifimiz evvela sigarayı bırakmaları, var ise toz-duman üzere maruziyetlerinin sonlandırılmasıdır. Mesleksel maruziyet, yada kırsal bölgelerde bayan hastalarda yakılan tandırlar öteki risk faktörleridir. kimi vakit hastalarımız, ‘ben hiç sigara kullanmadım’ diye belirtse de pasif maruziyetlerin de denetim altına alınması gerekiyor. Sigaranın bırakılmasına ek olarak, aşılarını yaptırmalarını öneriyoruz. Her sene grip aşısı ve zatürre, boğmaca ve Covid aşılarının yapılması önemli” dedi. Medikal tedavilerden de bahseden Gülistan Karadeniz, KOAH hastalığının ileri evresinde teneffüs yetmezliği gelişebildiğini ve hastaların meskende uzun müddetli oksijen tedavisi ile daha ileri periyotta basınçlı teneffüs aygıtı kullanmaları gerekebileceğini belirtti.

“Görülme sıklığı v öldürücü tesiri artıyor”

Yapılan çalışmalarda sigara başta olmak üzere maruziyetlerin artması ve global yaşlanma niçiniyle KOAH görülme sıklığının arttığını, ayrıyeten serebrovasküler, kardiyovasküler, enfeksiyon ve onkolojik hastalıklar üzere bir fazlaca hastalıkta vefat oranı azalırken KOAH’ta tam zıddı gitgide vefat oranının arttığını lisana getiren Karadeniz, ” Hatta mevt suratı Küresel Initiative For Chronic Obstructive Lung Disease klavuzunda evvelki senelerda beşinci vefat sebebiyken, yıllar ortasında dördüncü, üçüncü mevt sebebi olarak belirtilmiştir. Malasef hem sıklığı tıpkı vakitte mortalitedesi artan bir hastalık” değerlendirmelerinde bulundu.

“Şikayetler önemli”

Sigara içen vatandaşlarımızın sigarayı bırakmalarını öneriyorum. Şayet 10 yıldır günde bir paket ve üzerinde sigara kullanan şahıslarda kronik bir nefes darlığı, öksürük, balgam ve efor kısıtlılığı üzere şikayetler var ise Göğüs Hastalıkları hekimine başvurmalarını öneririm” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / İsa Akar – Sıhhat